јуни 6, 2023

Почеток на преговори

Фон дер Лајен ја потврдила поддршката за почеток на преговори со земјава, одвојувањето на Македонија и Албанија е во рацете на ЕС

Претседателката на Европската Комиисја, Урсула фон дер Лајен, на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев потврдила дека поддржува формален почеток...

ВАРХЕЈИ ПАК СЕ ЗАКАНИ ДЕКА АЛБАНИЈА ЌЕ ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ ПРЕД МАКЕДОНИЈА АКО НЕМА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји повторно кажа дека Европската унија може да ги почне пристапните преговори со Албанија пред Македонија,...