јуни 22, 2021

Македонски јазик

За македонскиот јазик и идентитет не може да се разговора, ѝ порачал Заев на Фон дер Лајен и побарал ЕК поактивно да се вклучи во деблокадата на преговорите

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет наметнати како прашања од Бугарија воопшто не смее да бидат тема на разговорите и ангажманот...

Заев во интервју за „Катимерини“ : За * Македонија, за македонскиот народ, неприфатлива е било каква интервенција во македонскиот идентитет

За европската перспектива и бугарското вето, но и грчката поддршка, за Договорот од Преспа, како и за односите со поранешниот...

Стерјовски е првиот пратеник кој на македонски јазик се обрати во албанскиот Парламент

Почитувани сонародници, бидете горди Македонци и лојални државјани на Албанија, негувајте ги македонскиот јазик, култура, историја и традиции бидејќи и...

(Видео) Димитров: Македонскиот јазик беше избришан во 2006, го вративме во преговарачката рамка на ЕУ

Во дебатата по повод интерпелацијата за неговата работа во Собранието, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров потсети...