јануари 19, 2021

Главна сторија

Избор на Едиторот

Актуелно

Помпео кажа дека објавувањето на книгата на Болтон е државен удар врз САД, тој пак вели дека Трамп не сака книгата да ја прочитаат Американците

Американскиот министер за надворешни работи Мајк Помпео го спореди Џон Болтон, поранешниот близок соработник на американскиот претседател Доналд Трамп кој за него напиша контроверзна книга, со Едвард Сноуден, поранешниот вработен на разузнавачките служби обвинет за шпионажа.

Демонстранти се обидоа да го урнат споменикот на седмиот американски претседател во близина на Белата куќа, Трамп вети апсење на секој што ќе собори статуа

Полицијата во главниот град на САД, Вашингтон Д.Ц., ги растера демонстрантите во понеделникот, кои се…

Ѓоковиќ позитивен на коронавирус: Жалам што се случи ова, се надевам дека бројот на заразени нема да порасне

Новак Ѓоковиќ соопшти дека е позитивен на коронавирус, најдобриот тенисер на АТП листата изрази жалење за настанатата ситуација и изрази надеж дека бројот на заразени нема да порасне, позитивна е и неговата сопруга Јелена.

Лекарите открија колку време може да ве штити руската вакцина против корона

Вакцината против коронавирусот, изработена од Министерството за одбрана на Русија и Научниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“, ќе го заштити вакцинираното лице од оваа болест најмалку две години, соопшти директорот на Центарот, Александар Гинцбург.

Борисов повикан на сослушување во бугарското обвинителство – коцкање, обид за убиство, изнуда на пари

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, министерот за финансии Владислав Горанов и пратеничката Менда Стојанова се сослушани во врска со истрагата против сопственик на ланец на казина, кој е во бегство.