мај 19, 2022

Велика Британија ги укинува повеќето анти-ковид мерки. Нема да има маски, ковид потврди, изолација на заразените …

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека следната недела ќе ги укине повеќето рестриктивни мерки воведени за контрола на омикронската верзија на коронавирусот во Англија и дека планира да ја укине изолацијата за луѓето кои се позитивни на вирусот во март.

Од четврток, 27 јануари, носењето маска повеќе нема да биде задолжително, работата од дома веќе нема да биде официјално препорачана, а веќе нема да се бара потврда за КОВИД за влез во ноќни клубови и одредени поголеми собири, рече конзервативниот лидер во парламентот.

Џонсон: Нема да ги принудуваме луѓето во изолација ако имаат грип

„Бидејќи Ковид станува ендемична болест, треба да ги замениме законските обврски со упатства и препораки“, рече Џонсон. Тој рече дека нема планови да ја продолжи обврската за изолација за лицата позитивни на „Ковид-19“ по неговото истекување на 24 март. Исто така најави дека може да ја прекине оваа обврска и пред тој датум – „Ние нема законски да ги принудуваме луѓето во изолација доколку имаат грип“.

Во Велика Британија, повеќе од 152.000 луѓе починале од Ковид-19. Последните достапни податоци покажуваат пад на новите инфекции за речиси 40 проценти на неделно ниво, а бројот на хоспитализирани е стабилизиран. Се намалува и бројот на пациенти на интензивна нега, кој беше мал за време на омикронскиот бран. Олеснувањето на мерките, за кои дел од конзервативното мнозинство рече дека ја задушува слободата, доаѓа порано од очекуваното и во време на невидена криза за Борис Џонсон, кој е заглавен во скандал со забава на Даунинг стрит, во време кога земјата забрануваше митинзи.

Сподели