мај 19, 2022

ПОЛСКИОТ ВИЦЕПРЕМИЕР СО ОБВИНУВАЊЕ Германија сака да ја претвори ЕУ во Четвртиот Рајх

Други лидери на „ПиС“ неодамна ја употребија истата фраза за да ги опишат намерите на новата берлинска централно-левичарска коалициона влада кон Европа.

Полскиот вицепремиер и лидер на владејачката конзервативна партија Право и правда (ПиС) Јарослав Качински ја обвини новата германска влада дека сака да ја претвори ЕУ во „Четврти Рајх“.

Други лидери на „ПиС“ неодамна ја употребија истата фраза за да ги опишат намерите на новата берлинска централно-левичарска коалициона влада кон Европа.

Во договорот постигнат од трите партии за формирање на германската владејачка коалиција се наведува дека нејзината крајна цел е федерална европска држава.

Тој аспект од договорот беше осуден од полската влада на „ПиС“, а Качински дури тврдеше дека таквата состојба на работите ќе и го одземе на Полска правото на самоопределување.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја искористи неодамнешната посета на германскиот канцелар Олаф Шолц на Варшава за да ги критикува аспирациите на коалициската влада за ЕУ, користејќи и термини поврзани со Третиот рајх.

Конфликтот меѓу Полска и ЕУ

Полската влада е во конфликт со Европската комисија околу реструктуирањето на судството во земјата, за кое ЕУ смета дека ги политизира судиите.

Европската комисија веќе покрена неколку тужби против Варшава поради судските реформи, а поднесе и тужби до Европскиот суд на правдата, што предизвика длабок јаз меѓу Варшава и Брисел.

Сподели