мај 18, 2022

CNN: Шах – мат, Путин го притисна Западот в ќош

Како што се приближува 2022 година, Западот се обидува да го предвиди следниот потег на рускиот претседател Владимир Путин на сложената геополитичка шаховска табла, притоа подготвувајќи агресивен пакет санкции доколку Путин одлучи да заземе нова територија во Украина. Тензиите сега се на највисоко ниво од 2014 година, кога Русија илегално го анектираше Крим и испрати „мали зелени човечиња“ во украинскиот регион Донбас. Целосна копнена инвазија на Украина сега е реална можност. Но, Путин не се грижи за заканите од Западот, бидејќи е во завидна позиција и може да ги направи следните потези, пишува CNN. Европа е во енергетска криза и има мали резерви. И со оглед на тоа што 40 отсто од увозот на гас во Европската унија доаѓа од Русија, Кремљ веќе ја покажа својата способност да ги ескивира најстрогите санкции од Западот со ограничување на производството на енергенти и со тоа да предизвика потенцијални прекини на струја низ целиот континент.

Играта на Путин е СССР 2.0

Играта на Путин е СССР 2.0, која доаѓа речиси 30 години по распадот на Советскиот Сојуз. Неговиот следен потег доаѓа во деликатен геополитички момент, при што Западот стравува од инвазија на Украина, колонизација на Белорусија, енергетска криза низ Европа. Германската канцеларка Ангела Меркел се повлече од функцијата главен преговарач на ЕУ, а загриженост меѓу европските сојузници предизвикува збунувачката надворешна политика на американскиот претседател Џо Бајден. Ако се сомневате во плановите на Путин да го врати времето, само прочитајте го неговиот есеј со повеќе од 5.000 зборови за тоа зошто Русија, Белорусија и Украина се осудени на пропаст без поблиска интеграција со Мајка Русија. Или разгледајте ги неговите храбри барања во петокот за вето за тоа кој ќе се приклучи на НАТО и ограничувања за распоредување војници и оружје во која било земја што се приклучи на НАТО по 1997 година. Без да испука куршум, Путин успеа да го испрати Западот во колективна паника, или барем во позиција каде што чувствуваат потреба да го смират настапот на автократот. Во последните четири месеци, особено меѓу 7 септември и 5 декември, според западните разузнавачки извори, Путин собрал десетици илјади војници и тешко оружје на околу 50 километри од украинската граница. Извештаите на американското разузнавање укажуваат на трупање до 175.000 војници, доволно за брз и непосреден упад.

Уште една инвазија ќе ја зголеми територијата окупирана во 2014 година, кога Русија незаконски го анектира Крим и испрати борци што ги поддржува во индустријализираниот источен регион Донбас во Украина.

Хибридна војна

Со толкава воена моќ, Путин би можел да таргетира копнена врска меѓу Русија и самиот Крим, потег што би можел делумно да се смисли за ослободување на водните ресурси блокирани од Украина во северниот кримски канал, кој некогаш задоволуваше 85 отсто од потребите за вода на полуостровот. Акциите на Кремљ не се ограничени само на Украина. Русија е вклучена во хибридна војна со Западот, вклучително и хакирање на еден од најголемите американски гасоводи, ширење дезинформации за вакцините против коронавирус, мешање во изборите во САД и неутрализирање на противниците на странска територија. Неодамна, Путин отвори уште еден фронт со Западот, формирајќи воен сојуз со човек кој често се нарекува „последниот диктатор на Европа“, белорускиот претседател Александар Лукашенко. Охрабрен од поддршката на Кремљ, Лукашенко дејствуваше неказнето затворајќи ги противниците, принудувајќи го авионот на Рајанер со неговиот политички противник да изврши принудно слетување, но и испраќање мигранти на границата со Европската унија. Сепак, дури во четвртокот европските лидери одговорија на тактиката на Путин на малтретирање и заплашување обидувајќи се да го турнат кон преговарачката маса. Тоа може да биде знак дека Европската унија стравува дека дури и ако не потпише нови остри санкции кон Русија во случај на инвазија, Путин би можел да одговори со запирање на испораките на гас. Андреј Солдатов, руски истражувачки новинар и експерт за безбедност, изјави за Си-Ен-Ен дека неговата земја веќе е под тешки санкции и дека целните руски компании се ефективно заштитени со профитабилни договори со вооружените сили и разузнавачките агенции. Русија веројатно го виде влијанието на острите западни санкции врз Иран во 2018 година и пресмета дека може да издржи казнени мерки дури и ако тоа значи суспензија од меѓународниот платен систем SWIFT.

Страв и кохезија

Можеби не случајно, Русија и Кина оваа недела објавија заедничка работа на затворена трговска мрежа што ќе ја намали зависноста од меѓународниот финансиски систем и ќе ги ограничи трансакциите во американска валута. Дома, Путин ја осили моќта на државата преку страв и кохезија, главно со забрана на граѓанските организации, затворање истакнати противници и закани за руските граѓани кои работат за странски амбасади.

Колку алатки останаа во дипломатскиот арсенал на Западот? Очајно малку. Но, некои опции сè уште постојат: забрана за патување на Русите, блокирање зделки за недвижнини вредни повеќе милиони долари кои ги претворија Лондон и Мајами во игралишта за богатите Руси, па дури и итно протерување на руските граѓани од западните земји. Со други зборови, сè што е потребно освен директен воен конфликт. Јасно е дека видео разговорите со Бајден и заканите од европските лидери за „сериозни последици“ нема да го одвратат Путин. Бидејќи инвазијата на Украина е неизбежна, Западот мора да ја нагласи болката што го чека Путин доколку одлучи да го направи следниот чекор. Немањето одлучност, без разлика дали во дипломатијата, на бојното поле или на шаховската табла, никогаш не е победничка стратегија.

Сподели