октомври 21, 2021

Курц поднесе оставка

Австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка поради истрагата за поткуп. Тој го предложи министерот за надворешни работи Александар Шаленберг за негов наследник.

Тој рече дека обвинувањата против него се погрешни и дека тој лично би бил благодарен доколку презумпцијата на невиност важи подеднакво за сите луѓе. „И јас сум само човек“, рече Курц. „Мојата земја е поважна од мене“, рече тој, додавајќи дека поради тоа мора да се повлече. „Она што ни треба сега е стабилност“, рече Курц, додавајќи дека се повлекува за да спречи хаос и да обезбеди стабилност.

За што е обвинет Курц?

Курц и неговите најблиски соработници се осомничени дека плаќале пари на даночните обврзници на медиумите за да објавуваат позитивни написи за него и за партијата, изјавија обвинителите во средата. Позадината на кризата е истрагата што ја започна државното обвинителство за економски криминал против Курц и неколку други истакнати членови на ОВВП. Тие се обвинети за проневера на даночни пари во 2017 година, кои ги користеле за медиумски кампањи во корист на народната партија. Австрискиот канцелар ги отфрли обвинувањата.

Курц исто така е под истрага за наводно давање лажно сведочење пред собраниската комисија за расветлување на т.н “Скандалот на Ибица” среде падот на тогашната популистичко-либерална влада во пролетта 2019 година, составен од популисти и екстремната десница. И за тој случај, Курц се изјасни за невин.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •