мај 20, 2022

Макрон кон Заев: Заслужувате почеток на преговорите со ЕУ!

Францускиот претседател Емануел Макрон, заедно со нашиот премиер Зоран Заев, денеска имаа заедничка прес-конференција при посетата во Париз. Макрон изрази силна поддршка за евроинтеграцискиот процес на Македонија.

„Вашата земја заслужува да ги почне преговорите со ЕУ без одложување“, истакна Макрон на заедничката прес конференција со премиерот Зоран Заев.- Advertisements -https://fokus.mk/wp-content/uploads/ads/knjaz0521/

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва се во Париз на работна средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Сподели