јули 4, 2022

“Левица“ со маратонски говори ќе го блокира Законот за државјанство (Видео)

Политичката партија „Левица“ со маратонски говори и забелешки на Комисијата за одбрана ќе се обиде да ги блокира измените на Законот за државјанство.

-На тензичната расправа, дел од пратениците на Алијанса и Алтернатива за Албанците, се заканија дека ќе биде прекинато излагањето на пратеникот Апасиев. На заканите, пратеникот Апасиев
возврати дека тој не чита поезија, за разлика од некои кои читаат и дека тој зборува на правни теми поврзани со државјанство.Во триесет години парламентарна демократија, ниту една влада не се осмелила да одземе збор на комисиска расправа, соопшти „Левица“.

Носењето на Законот за државјанство го договорија премиерот Зоран Заев и лидерот на Алијанса на Албанците Зијадин Села. Предлогот на Алијанса и Алтернатива државјанство да се добива само со тројца сведоци беше повлечен.

Сподели