јули 3, 2022

Бајден: Сè додека регионот не го признае правото на Израел како независна држава, нема да има мир

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен телефонски разговарал вчера со палестинскиот претседател Махмуд Абас и разговарале за мерките кои би го обезбедиле траењето на примирјето кое стапи на сила вчера, извести Стејт департментот.

Блинкен му кажал на Абас дека Соединетите Американски Држави се посветени на напорите на палестинските власти и на Обединетите нации да им обезбедат итна хуманитарна помош и да мобилизираат меѓународна помош за обнова на Газа.

Во петокот со посредување на Египет беше договорено примирје во појасот Газа, по жестоките судири во последните десет дена.

Здравствените власти во Газа кажаа дека во израелските воздушни напади се убиени 232 Палестинци, вклучувајќи 65 деца, а над 1.900 луѓе се ранети.

Израелските власти јавија за 12 загинати и стотици повредени во Израел во ракетните напади на палестинските екстремисти кои предизвикаа паника во земјата.

Бајден изрази надеж во опстанокот на примирјето

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Демократската партија и понатаму го поддржува Израел и го моли да се одржи прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас.

Бајден на прес-конференција во Белата куќа кажа дека решението меѓу двете држави е единствениот одговор во сузбивањето на судирите од двете страни и за обврза дека со други земји ќе изработи голем пакет за помош на обновата на Газа.

Бајден, чија администрација со денови работела зад кулисите за да постигне примирје, кажа дека помошта на регионот ќе биде координирана со палестинските власти, соперникот на Хамас кој го поддржува Западот на окупираниот Западен брег, за да се обезбеди Хамас да не може да го обнови својот воен арсенал.

Американскиот претседател повика на прекин на судирите на екстремистите од двете страна и кажа дека е императив да се обезбеди мир за Палестинците на Западниот брег и помош за жителите на Газа.

Додаде дека ќе инсистира на тоа израелските граѓани, и Арапите и Евреите, ќе бидат третирани како еднакви.

Бајден кажа дека Палестинците ќе треба да го признаат правото на Израел на постоење.

„Да разјасниме нешто: сè додека регионот недвосмислено не каже дека го признава правото на Израел на постоење како независна еврејска држава, нема да има мир“, кажа Бајден.

Сподели