август 12, 2022

(ВИДЕО) Израелците урнаа висококатница каде што е сместено седиштето на Ал-Џезира и агенциите АП и ФП

Израелските одбранбени сили (ИД) објавија напади врз згради во Газа, уништувајќи го облакодерот во кој се сместени канцелариите на Ал Џезира и светските агенции Асошиетед Прес и Франс Прес.

Нивниот пост го пренесуваме во целост од социјалните мрежи.

„Хамас ги претвори станбените области во појасот Газа во воени упоришта Користи високи згради во Газа за воени цели, како што се собирање разузнавачки информации, планирање напади, командување и контрола и комуникации.

„Кога Хамас користи висока зграда за воени цели, станува легитимна воена цел.

Израелските одбранбени сили погодија голем број вакви згради во последните неколку дена, но пред да го сториме тоа, презедовме чекори за да осигуриме дека цивилите нема да бидат повредени.

Ги повикавме жителите на зградата и ги предупредивме да заминат. Испративме СМС-пораки. Фрливме бомби кои испуштаат силен звук и го погодивме покривот. Обезбедивме доволно време за евакуација.Ќе повториме: Кога Хамас ќе постави воен материјал внатре во таква зграда, таа станува легитимна воена цел. Ова е јасно меѓународно право.Сите катни згради насочени кон ИД беа искористени за воени цели “, соопштија израелските воени сили.

Израел ја уништи кулата ал-Џалаа во воздушен напад во Газа, во кој се наоѓаа канцелариите на катарската телевизија Ал Џезира и агенциите Асошиејтед прес и Франс Прес. Нападот бил најавен и израелската армија им дала на медиумските работници еден час да ја евакуираат зградата.

Сподели