јули 1, 2022

Мицкоски: Филипче ми призна дека не постои проект за нов Клинички центар

Она што власта сака да го претстави е дека опозицијата ја кочи изградбата е всушност измени на Законот за јавни набавки. Кога го прашав Филипче дали има основен проект ми призна дека нема, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Кога го прашав Венко Филипче дали има основен проект за изградба на нов Клинички центар, тој ми призна дека нема, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите, пренесе Република.

Според него, таков проект не постои, туку има само физибилити студија од триесетина страници.

– Она што власта сака да го претстави е дека опозицијата ја кочи изградбата е всушност измени на Законот за јавни набавки. Кога го прашав Филипче дали има основен проект ми призна дека нема – откри Мицкоски.

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ е новиот Клинички центар да се изгради на постоечката локација, додека во скопската населба Карпош три на просторот до „Румунска болница“ да се изгради ковид-центар.

Сподели