август 11, 2022

37 починати и 86 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Почитувани,

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 808 тестирања, а регистрирани се 86 нови случаи на Ковид 19 во:

Скопје –58, Куманово – 6, Прилеп – 5, Тетово и Штип – по 3, Гостивар, Кичево и Гевгелија – по 2, Кавадарци, Струмица, Неготино, Свети Николе и Крушево – по 1.

Регистрирани се 856 оздравени пациенти од:

Скопје – 377, Битола – 79, Прилеп – 57, Охрид – 55, Куманово – 49, Штип – 36, Велес – 31, Струга – 20, Тетово и Гевгелија – по 19, Гостивар – 16, Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш – по 14, Кичево – 9, Струмица – 8, Кочани – 7, Ресен – 6, Берово -5, Богданци – 4, Валандово – 3, Крушево, Виница и Кратово – по 2, Кавадарци, Неготино, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 11 од Скопје (48г, 61г , 61, 65г, 69г, 74г, 76г, 77г, 80г, 83г и 90г), 5 лица од Охрид(55г, 64г, 66г, 72г и 85г), по 4 лица од Битола (67г, 77г, 89г и 91г) и Кавадарци (71г, 73г, 76г и 78г), по 3 лица од Куманово (65г, 76г и 84г) и Тетово(73г, 76г и 80г), од Прилеп 2 лица (53г и 54г) и по едно починато лице од Велес (61г), Струмица (64г), Струга (60г), Делчево (69г), и Валандово(71г). Од починатите пациенти, 4 лица се починати во домашни услови, а 33 се починати во болнички услови.

Направени се 808 тестови преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-24, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 0, Институт за микробиологија – 0, МАНУ – 49, Жан Митрев (Филип Втори) – 124, Авицена -0, Биотек – 108, Систина – 163, лабораторија Лаор – 0, Синлаб – 0, Ремедика – 0, Плодност – 0, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 250.

Досега во земјата се направени вкупно 710.265 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.672, бројката на оздравени пациенти е 129.909, на починати е 4.714, а бројот на активни случаи изнесува 16.049.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 66635, активни 7267

Куманово 8372, активни 1111

Прилеп 8098, активни 807

Тетово 7040, активни 591

Битола 6034, активни 1060

Велес 5338, активни 570

Гостивар 5080, активни 389

Кавадарци 5069, активни 403

Штип 4855, активни 416

Охрид 4848, активни 475

Струмица 3940, активни 542

Струга 2912, активни 150

Кочани 2677, активни 264

Кичево 2423, активни 283

Гевгелија 2161, активни 277

Неготино 2133, активни 198

Свети Николе 1468, активни 122

Крива Паланка 1199, активни 64

Ресен 1198, активни 206

Радовиш 1075, активни 119

Берово 1000, активни 59

Делчево 942, активни 93

Дебар 927, активни 48

Виница 784, активни 114

Пробиштип 767, активни 31

Валандово 653, активни 66

Богданци 483, активни 63

Крушево 470, активни 90

Демир Капија 392, активни 30

Демир Хисар 376, активни 60

Кратово 352, активни 10

Македонски Брод 352, активни 25

Пехчево 259, активни 20

Македонска Каменица 228, активни 13

Дојран 132, активни 13

Сподели