ноември 26, 2021

Русија се одмазди, протера 20 чешки дипломати

Русија вчера протера 20 чешки дипломати еден ден откако Прага протера 18 руски дипломати. Чешките дипломати имаат рок од 24 часа да ја напуштата земјата, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Според Москва, протерувањето на руските дипломати е продолжување на низата акции против Русија што Чешка ги презема во изминатите години.

Чешка во саботата протера 18 руски дипломати, истакнувајќи дека двајца наводни руски шпиони, обвинети дека во 2018 година со Новичок ги отруа во Велика Британија, Сергеј Скрипал и неговата ќерка, се вмешани во експлозијата во Врбетице во 2014 година, при што загинаа две лица.

Според официјална Прага, истрагата утврдила поврзаност на руските разузнавачки служби со експлозијата во Врбетице. Чешкиот министер за внатрешни работи Јан Хамачек изјави дека двата руски разузнавачи Александар Петров и Руслан Боширов, кои Велика Британија ги бара поради труење на Скрипал и неговата ќерка, се осомничени и за експлозијата во чешкиот град.

Русија обвинувањата на Прага ги оцени како апсурдни, наведувајќи дека првично за експлозијата во Врбетице беше обвинет сопственикот на магацинот.

Сподели
 
 
 
   more