август 12, 2022

Филипче на средба со кинескиот амбасадор: Да се забрза испораката на вакцините

Министерот за здравство Венко Филипче денеска остварил средба со кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо.

На средбата, како што информираше Филипче, разговарале за испораката на вакцините од производителот Синофарм, односно да се забрза процесот за испорака на 200.000 вакцини.

Според најавите на амбасадата, овие вакцини би требало да стигнат до крај на месецов.

Сподели