јуни 6, 2023

Ердоган ја откажа зделката за купување италијански хеликоптери: Не можат тие фашисти да го нарекуваат Султанот диктатор

Турските власти го суспендираа договорот за купување хеликоптери за обука за нивните воздушни сили од италијанскиот воено-индустриски конзорциум Леонардо. Според Ла Република, договорот од 70 милиони евра требаше да биде потпишан во понеделник, но Турција најави предвремено одложување поради изјавите на италијанскиот премиер Марио Драги за турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган минатата недела, објави ТАСС.

Според весникот, целата зделка, како резултат на која машините AW169 мораа да го заменат стариот Агуста-Бел 206, може да доведе до загуба на италијанската страна од 150 милиони евра. Ла Република тврди дека се загрозени и другите економски договори за кои се разговара, вклучително и во енергетскиот сектор. Според весникот, на овој начин Анкара се обидува да изврши притисок врз Рим за да добие официјално извинување.

За време на прес-конференцијата во четвртокот, Драги го критикуваше турскиот претседател за инцидентот со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, нарекувајќи го диктатор во тој контекст. Веднаш потоа следеше повик на италијанскиот амбасадор во Анкара. Неколку турски министри ги осудија изјавите на Драги. Според италијанските медиуми, најгласен бил турскиот министер за индустрија и технологија Мустафа Варанк кој истакнал дека Италија, каде што се роди фашизмот, не може да држи лекции за демократија.

Обемот на трговија меѓу Италија и Турција пред пандемијата достигна 17 милијарди евра. Скоро 1.500 италијански компании работат во Турција.

За авторот

Сподели