јули 2, 2022

Шарл Мишел за “Урсула на каучот”: Не спијам добро, сцената со Урсула ми се врти во главата!

Оттогаш не спијам добро, тие сцени постојано ми се вртат во главата, рече Мишел и додаде дека би ја поправил ситуацијата кога би можел да го врати времето.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел чувствува непријатност поради инцидентот поврзан со распоредот за седење на состанокот одржан во Анкара оваа недела, пишува германскиот весник, „Ханделсблат“.

Урсула фон дер Лајен, првата жена претседателка на Европската комисија, беше изненадена од состанокот кога сфати дека Мишел го зазеде единственото слободно место покрај турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, а таа остана на каучот.

На видеото се гледа како претседателката седи на каучот и е далеку од своите колеги. Нејзиното незадоволство можеше и да се види и чуе, а Мишел не реагираше, туку седна со Ердоган на едно од двете подготвени столчиња.

– Оттогаш не спијам добро, тие сцени постојано ми се вртат во главата – рече Мишел и додаде дека би ја поправил ситуацијата кога би можел да го врати времето.

Сподели