август 12, 2022

Меркел побара од Путин да го намали бројот на руски трупи околу Украина

Германската канцеларка Ангела Меркел во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, побарала Русија да го намали бројот на неодамна ангажираните воени трупи близу источна Украина, се вели во соопштение на германската влада.

Меркел, исто така, го покренала и прашањето во врска со затворениот опозиционер, Алексеј Навални, кој моментално е болен во затвор и кој бара пристап до независен медицински третман, пренесува „Ројтерс“.

– Меѓу другото, разговорот беше и за зголеменото руско воено присуство во околината на источна Украина. Канцеларката побара да се намали оваа акумулација на трупи за да се смири ситуацијата – се додава во соопштението.

Во телефонскиот разговор со канцеларката, рускиот претседател изразил загриженост за ескалацијата на тензиите во Донбас и ја обвинил Украина за провокаторски активности во тој регион.

Сподели