септември 28, 2021

Ердоган ја седна фон дер Лајен во “магарешка клупа” (видео)

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен не доби соодветно место за време на состанокот во Турција, на 6 април, со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, а на тој состанок беше и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Видеото покажува дека шефот на извршната власт на ЕУ не добива соодветен ранг и место во салата каде што турскиот лидер ги прими двајцата високи политички претставници на Унијата. Во неа имаше само две фотелји, од кои едната беше наменета за Шарл Мишел. На крајот, на претседателката и беше понуден тросед од 4 метри наспроти турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, кој според дипломатскиот протокол има понизок ранг од шефот на Европската комисија.

Според нормите донесени за време на ваквите преговори, местото каде што седеше поранешниот германски министер за одбрана „обично е резервирано за преведувачите и другите учесници на состанокот“.

Пред „инцидентот“, сите тројца се фотографираа со протоколарна фотографија, стоејќи заедно: Урсула фон дер Лајен лево од Реџеп Таип Ердоган и Шарл Мишел од десната страна, што го рефлектира нивниот статус на постандарден начин. Но потоа фон дер Лајен беше тргната настрана и седната на софата.

По состанокот, претседателот на ЕК не спомена што се случило, но изрази загриженост за состојбата со правата на жените во Турција. „Длабоко сум загрижена што Турција се повлече од Истанбулската конвенција“, рече таа пред новинарите. „Станува збор за заштита на жените и заштита на децата од насилство. И сега тоа е очигледно погрешен сигнал “.

Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел генерално се сметаат за еднакви во дипломатскиот ранг. Како шеф на Европската комисија, фон дер Лајен е на чело на извршното крило на ЕУ и ги води разговорите за пристапување на Турција.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •