јули 2, 2022

(ВИДЕО) Aндоновиќ: Бесмисленоста на светската економија – Половина од светското богатство во рацете на 20 луѓе

Во Пекинг живеат најмногу милијардери. Половина од светското богатсво се наоѓа во рацете на 20 луѓе Вака гласи најновата годишна листа објавена од американскиот магазин „Форбс“ кој секоја година ги ажурира најбогатите личности во светот.

Годинава се евидентирани 2,755 личности чие богатство изнесува повеќе од милијарда долари.

Според Форбс на прво место, односно најбогата личност е основаќот на Амазон Џеф Безос со 177 милијарди долари. Безос изминатата година во услови на пандемијата го зголемил своето богатсво во однос на лани, кога имал 113 милијарди долари капитал.

Втор на листата на „Форбс’ е основачот на Тесла и Спејс Икс Илон Маск со 151 милијарда долари. Минатата година, Маск беше на 31-то место, кога имаше 24,6 милијарди долари.

Меѓу првите пет се и директорот на компанијата „Луј Витон Мот Хенеси“ Бернард Арно, основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс и основачот и директор на „Фејсбук“ Марк Закерберг.

За прв пат на списокот се најдоа 493 нови милијардери, а меѓу нив е и американската ријалити ѕвезда е Ким Кардашијан.

Новата листа на Форбс посочува дека комбинираното богатство на првите 20 милијардери на списокот изнесува 2,1 милијарди долари, што е еднакво на половина од вкупното светско богатство. Засега единствен губитник е поранешниот американски претседател Доналд Трамп Тој за време на своето претседателствување со САД загубил 1, 1 милијарди долари.

Својот мандат во 2016 година го започна со капитал од три и пол милијарди долари, колку што имаше во 2017 година, на 2,4 милијарди. Тој во моментов е на 1.299 место на листата милијардери во светот, што е пад од скоро 300 места, бидејќи минатата година беше 1.001. Да продадеше сè и да ставеше сè во индексни фондови, имотот на Трамп ќе вредеше 1,6 милијарди долари, но наместо тоа, Трамп го задржа својот приватен бизнис ставајќи го во рацете на неговиот син Ерик, извршниот директор на организацијата на Трамп, Дејли Пријави пошта.

Така, неговото богатство падна од три и пол милијарди долари, колку што имаше во 2017 година, на 2,4 милијарди, Тој во моментов е на 1.299 место на листата милијардери во светот, што е пад од скоро 300 места, бидејќи минатата година беше 1.001. Покрај списокот на најбогати луѓе во светот, угледниот магазин „Форбс“ објави и список со десет градови кои имаат најмногу милијардери и список со десет градови кои имаат најмногу милијардери.

На прво место е Пекинг, кој има 100 милијардери, што е зголемување за 33 во споредба со минатата година, а нивната вкупна вредност е 484,3 милијарди долари, додека најбогат жител на кинеската престолнина е Џанг Џиминг со 35,6 Втор е Њујорк а вредноста на милијардерите во овој милијарди е 560,5 милијарди. Најбогат е Мајкл Блумберг со 59 милијарди долари Третото место го држи Хонг Конг, кој има девет милијардери повеќе и сега живеат 80 милијардери, чија вкупна вредност е 448,4 милијарди, а најбогат е Ли Ка-Шинг со 33,7 милијарди. Москва е на четвртото место со 79 милијардери, девет повеќе од минатата година. Кинескиот град Шенжен има 68 милијардери, 24 повеќе отколку во 2020 година, а нивната вкупна вредност е 415,3 милијарди Целата оваа листа е показател колкава е бесмисленоста на денешниот капитализам и со каква економска нееднаквост се соочува светот. Економската нееднаквост се рефлектира во сите сфери на денешното живеење, со што се одслика и за време на сегашната светска падемија со Ковид 19.

Сподели