јули 1, 2022

Орбан, Моравјецки и Салвини ги удрија темелите на нов десничарски сојуз во ЕП

Премиерите на Унгарија и Полска, заедно со лидерот на италијанската партија Лига, поставија нови темели на сојузот на конзервативната десница во Европа, но тие не спомнаа дали тоа ќе доведе до промени во политичките групи во Европскиот парламент .

Во исто време, Лондонската школа за економија објави извештај во кој проценува дека крајно десничарските европратеници делат премногу разлики за да можат да формираат кохезивен сојуз на ниво на ЕУ.

На крајот од состанокот на 1 април во Будимпешта, унгарскиот премиер Виктор Орбан го поздрави „првиот чекор кон долг заеднички пат“, зборувајќи за потребата од „европска ренесанса“.

„Се согласивме да продолжиме да работиме. Ќе се состанеме во мај, или во Рим или во Варшава, датумот ќе зависи од епидемијата на коронавирусот”, рече Орбан на заедничката прес-конференција.

Орбан рече дека граѓаните кои „веруваат во традиционална Европа“ ќе бидат претставени „како што заслужуваат“.

Лидерот на италијанската екстремно десничарска партија Лига, Матео Салвини изјави дека патот што започна денес ќе се продолжи низ неколку фази во различни европски градови со цел да се прошири групата.

„Ние се претставуваме како историско и основачко јадро“ на алијансата “, со цел да бидеме први во Европа“, рече Салвини.

Доколку сите десничарски партии се обединат, Салвини рече дека тие можат да го формираат вториот по големина блок во Европскиот парламент и да имаат значително влијание.

Премиерот на Полска, Матеуш Моравјецки, рече дека тој е за европска интеграција „која го почитува националниот суверенитет, семејството, христијанството“ и ги брани „традиционалните вредности“.

Според него, планот е да претставува „широк спектар на мислења и луѓе“.

Тоа беше прва средба меѓу тројца официјални лица откако партијата на Виктор Орбан, Фидес, се повлече од Европската народна партија (ЕПП), по повеќегодишни дебати во ЕПП за тоа дали Фидес треба да остане дел од групата, со оглед на честите обвинувања против Орбан за поткопување на владеење на правото.

Пратениците на Фидес сега не припаѓаат на ниту една политичка група, но партиските членови на Салвини и Моравјецки се во две одделни парламентарни групи.

Полската партија Право и правда (PiS) припаѓа на Европската група на конзервативци и реформисти (ECR), а италијанската лига на групата Идентитет и демократија (ИД), која ја вклучува и француската екстремно десничарска партија Национално собрание Марин Ле Пен.

Досега, обидите за обединување на националистичките и крајно десничарските политички сили во ЕП секогаш пропаѓаа.

Даниел Албертаци, политиколог на Универзитетот во Бирмингем, рече дека „не е реално“ PiS, Фидес и Лигата да формираат заедничка група во Европскиот парламент, додавајќи дека за тоа постојат „силни практични и финансиски стимулации“ .

Според него, тоа може да се случи и покрај недостатокот на идеолошка кохезија на десните сили за некои прашања. Групите ECR и ID се особено различни во односот кон Русија.

Лидерот на ЕПП, Доналд Туск, напиша на Твитер веднаш по состанокот во Будимпешта: „Русија ги мобилизира своите сили околу Украина … Во Будимпешта, Моравјецки организира про-Путин политички блок со Орбан и Салвини. Ова не е првоаприлска шега“.

Сподели