јули 2, 2022

Во напад на Конгресот во Вашингтон, загинаа напаѓачот и еден полицаец

Дваесет и петгодишниот Ноа Грин е напаѓачот на Конгресот, кој беше затворен некое време поради безбедносна закана.

Инаку, тој со своето возило удрил во оградата во Капитол, при што биле повредени двајца полицајци.

Потоа излегол од возилото со нож во раката, по што бил застрелан од трет полицаец.

Еден од двајцата полицајци повредени во нападот почина.

Сподели