април 16, 2021

ФАЦ: „Спутник V“ во моментов е најбараната вакцина во светот

Германскиот весник изјави дека руската вакцина е ценета и меѓу научниците, а доволен доказ за ова тврдење е магазинот „Lancet“, кој потврди дека станува збор за ефикасна вакцина.

Реномираниот германски весник „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (ФАЦ) во новата студија пишува за популарноста на руската вакцина „Спутник V“, која секоја недела станува дел од програмата за вакцинација во сè повеќе земји во светот.

ФАЦ наведува дека досега руската вакцина е регистрирана од 38 земји во светот. Од земјите на Европската унија, Унгарија на некој начин прифати ризик од само-набавка на вакцината, а властите во оваа земја истакнаа дека не сакаат да чекаат одобрување од Европската агенција за лекови.

Исто така, само овој викенд, Чешка ги иницираше првите разговори со рускиот претседател Владимир Путин за можноста за набавка на вакцината „Спутник V“. Како што посочуваат во ФАЦ, вакцината од руско производство е особено популарна меѓу посиромашните земји, бидејќи дозите се прилично ефтини и може да се добијат за нешто помалку од 20 американски долари, цена во која ги вклучува и двете дози.

Германскиот весник изјави дека руската вакцина е ценета и меѓу научниците, а доволен доказ за ова тврдење е магазинот „Lancet“, кој потврди дека станува збор за ефикасна вакцина.

Со оглед на првичните успеси на руската вакцина, ФАЦ за време на анализата праша дали навистина има потреба од скептицизам поврзан со оваа вакцина. Скептицизмот особено се однесува на западните земји, кои сè уште немаат огромна доверба во „Спутник V“.

Сомнеж за руската вакцина неодамна изрази претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, која изрази изненадување од фактот што Русија нуди милиони дози на други земји, додека кампањата за вакцинација во матичната земја е сè уште во функција. Претседателот на Европската комисија одговори на овие изјави на руската делегација во Европската унија и истакна дека прашањето за вакцината за коронавирусот не смее да се политизира.

Како што истакнува ФАЦ, по објавувањето на написот во „Lancet“, руските научници, но и водечките луѓе на Русија, ја искористија секоја можност да се пофалат со написите во ова престижно списание. Владимир Путин го пофали „Lancet“ за неговата објективност, сепак, ФАЦ наведува дека е интересно што откако „Lancet“ објави одредени податоци за труењето на Навални, Путин истакна дека не чита медицински списанија.

Сега, кога „Спутник V“ постигна завиден успех, нејзиниот имиџ и дава на Русија шанса да ја подобри целокупната репутација на земјата. Затоа, еден од руските фондови за финансирање на производство на вакцини (RDIF), ја спореди состојбата со вакцините со Втората светска војна.

„Луѓето одговорни за „Спутник V“ сакаат да работат со Соединетите држави и другите земји со заеднички сили да се одговори на предизвиците што претстојат. Исто како што сторивме во Втората светска војна“, велат од „RDIF“.

„Спутник V“, сè уште не е одобрена во Европската унија. Нејзиното одобрување е одговорност на Европската агенција за лекови (ЕМА), која мора да изврши неколку тестови пред да може да се одобри вакцината за европскиот пазар. Според ФАЦ, барањата што „ЕМА“ ги испрати до Русија се крајно тешки.

– Мора да се обезбедат сите податоци за пациентите од студијата и да се прегледаат производствените капацитети. Покрај тоа, „ЕМА“ сега бара и веродостојни податоци за ефикасноста на вакцината против новите мутации на вирусот. Според Московскиот државен институт „Гамалеја“, кој разви „Спутник V“, вакцината е ефикасна против британскиот и јужноафриканскиот сој на вирусот. Сепак, податоците за ова сè уште не се објавени“, се вели во анализата на ФАЦ.

Конечно, се наведува дека мутациите на коронавирусот во Русија досега немале премногу значаен ефект. Бројот на нови инфекции сè уште се намалува, иако мерките се почитуваат половично. Сепак, ФАЦ посочи дека досега само 2,7 проценти од населението во Русија примило барем една доза од вакцината. Иако возрасните во сите региони на Русија можат да се вакцинираат, довербата на граѓаните сепак е мала, според заклучокот од анализата на „Frankfurter Allgemeine Zeitung“.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •