март 8, 2021

Глобалната војна околу вакцините загрозува милиони луѓе во Европа

Во светот во моментов се води бесна војна околу одобрувањето и продажбата на вакцини за коронавирус, во кои западните фармацевтски компании кои не се во можност да ги достават договорените количини до Европската унија вршат притисок врз Европската агенција за лекови (ЕМА) да не одобрува вакцини од Русија и Кина за Истокот ја спаси Европа, анализира република.рс.

Сето ова оди преку грбот на жителите на Унијата, чии животи се загрозени поради глобалната игра, што е очигледно поважна од луѓето. Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, јавно призна пред европратениците дека Европската унија доцни со одобрувањето на вакцините против КОВИД-19. Лидерите на ЕУ тврдат дека пристигнале 26 милиони дози вакцини до крајот на јануари и вакцинирани се 17 милиони граѓани, од вкупно скоро половина милијарда жители на Унијата, и дека уште 88 милиони дози треба да пристигнат во февруари и март . Тие исто така тврдат дека сè се одвива според планот и дека планираната цел за вакцинирање на 70% од возрасната популација ќе се постигне до крајот на летото.

Сепак, тензијата во Брисел ја покажа неодамнешната посета на Русија на министерот за надворешни работи на ЕУ, Џузепе Борел, која од страна на некои членови на Европскиот парламент беше оценета како „понижувачка“ за Унијата, нејзините интереси и вредности, меѓу другото и затоа што Борел зборуваше во Москва позитивно во врска со руската коронавацина Спутник-V. Ситуацијата околу нејзиното одобрување во ЕУ е толку збунувачка што дури и бриселскиот портал Политико го признава тоа. Додека руската страна тврди дека извештајот бил уредно испратен до ЕМА, европското тело одговорно за сите вакцини против корона на територијата на ЕУ изјави дека нема извештај, а потоа снимката од извештајот е објавена на официјалната Твитер страна на Спутник-V. Политико објаснува дека можеби постоела конфузија што извештајот покажува дека тој бил испратен до мрежата на раководители на медицински агенции на ЕУ (ХМА), која ја координира работата со ЕМА, но не е одговорен за вакцините против корона.

Сепак, некои од земјите на ЕУ одлучија да не чекаат повеќе за тоа што ЕМА ќе стори, па унгарските власти објавија дека примиле 40 000 дози на руска вакцина и дека Унгарија е прва земја во Унијата што добила Спутник-V дози . Унгарија е исто така прва членка на ЕУ што потпиша договор со кинескиот производител на вакцини Синофарм, од каде порача околу пет милиони дози вакцина. Оваа вакцина не е одобрена ниту од европските регулатори. Унгарија претходно прими околу 330 000 дози вакцини од американските компании „Фајзер“ и „Модерна“, кои беа одобрени во Европската унија, а Будимпешта исто така одобри употреба на вакцина на британската „Астразенека“.

„Фајзер“ започна да доставува вакцини во ЕУ на крајот на декември, но потоа значително ги намали испораките заради работата во фабриката во Белгија, а производството на вакцини би требало да се зголеми повторно овој месец. Проблем е нерамномерната достава на вакцини до членките на Унијата, бидејќи се планираше Германија да добие скоро четири милиони дози до крајот на јануари, за нешто помалку од пет проценти од населението, додека Бугарија требаше да прими само 60.000 дози во истиот период, за помалку од еден процент од населението.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •