мај 16, 2021

Како посетата на Жозеп Борел на Москва се претвори во катастрофа

Москва може да биде задоволна: Лавров целосно го надигра Борел.

Шефот на европската дипломатија беше фатен неподготвен во заседа. Дури и беше понижен кога разбра дека Русија протерала тројца дипломати од ЕУ

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, во петокот престојуваше во ретка посета на Москва и стоеше мирно покрај неговиот домаќин, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, кога тој ја нарече ЕУ „неверодостоен партнер“ и ги обвини европските лидери дека лажат за труењето на Алексеј Навални.

Борел инсистираше на оваа посета, која ја како прифаќање одамнешната покана од Лавров, неколку дена откако Русија беше меѓународно осудена поради затворската казна за опозициски лидер Навални и рече дека е важно да се продолжи со дијалогот. Но, иако Борел им рече на министрите за надворешни работи на ЕУ дека не сака да биде „поштар“, кој едноставно доставува пораки, тој не утврди јасна цел за неговата посета, освен „ставањето настрана на негативната реторика“.

Опасностите на заедничкиот настап со Лавров брзо станаа очигледни на прес-конференција во петокот наутро кога Борел падна во заседа од новинската агенција Спутник контролирана од руската влада со прашање за Куба, во кое тој беше измамен да го осуди американското ембарго за Хавана. Додавајќи брзина на тролање, новинарот на Спутник рече дека прашањето за Куба е предложено од „американски колеги“. Истиот новинар ги сврте работите кон Борел поставувајќи прашање за наводни кршења на човековите права во Летонија.

Борел беше очигледно неподготвен за нападот.

„За Куба, малку сум изненаден, не очекував да зборувам за Куба тука во Москва“, рече тој пред да одговори на прашањето. „Вие знаете дека Европската унија го отфрла американското ембарго за Куба и ние продолжуваме да го изразуваме ова и наспроти новата администрација на САД“, рече тој. „Очекуваме администрацијата на САД да ја разгледа својата позиција во однос на Куба“.

Лавров брзо се нафрли. Тој ја искористи можноста да нагласи еклатантно несогласување меѓу Брисел и Вашингтон, но и да изврши остар напад врз политиката на санкции и да ја обвини ЕУ за лицемерие во спроведувањето мултилатерализам како покритие за западната исклучивост. Лавров ги осуди санкциите на ЕУ против Русија во врска со анексијата на Крим, нарекувајќи ги „еднострани и нелегитимни ограничувања… наметнати под лажни изговори“.

„Овде имаме конвергентни ставови со Европската унија“, продолжи Лавров со заштитеното мртво сериозно лице маскирајќи го очигледното самозадоволство, „дека можеме да работиме со нашите партнери само преку дијалог, без да користиме ултиматуми, казни и еднострани активности казнувајќи ги оние што сакаат да се развиваат нормални односи со наметнување на екстериторијални ограничувања – тоа се методи и алатки од колонијалното минато. Треба да кажам дека Европската унија започнува да ги користи овие инструменти што ги измислија Соединетите Држави, што е лошо “.

Лавров додаде дека се надева дека овие прашања ќе бидат разгледани на самитот на лидерите на постојаните членки на Советот за безбедност на ООН, идеја предложена од рускиот претседател Владимир Путин, за која Лавров истакна дека е поддржана од францускиот претседател Емануел Макрон.

„На овој настан би било важно да се разбере, да се среди кој свет се обидуваме да го изградиме, мултиполарен свет што навистина ќе обезбеди еднаквост на сите клучни актери, вклучувајќи ја и Европската унија, или мултиполарен, мултилатерален свет само по име“, рече Лавров.

Генерално, тоа беше катастрофален настап на Борел, кој призна дека ЕУ не презела никаков чекор кон воведување нови санкции кон Русија во врска со случајот Навални. Борел, поранешен министер за надворешни работи на Шпанија, тогаш застана тивко и полунасмеан додека Лавров го зеде последниот збор да ја критикува ЕУ како „неверодостојна“ и да рече дека се надева оти шефовите на држави и влади на ЕУ во март на самитот на Европскиот совет на кој ќе се разговара и за Русија да усвојат нов пат.

Она што го замагли расположението стана познато по прес-конференцијата: Русија протера тројца дипломати од Германија, Шведска и Полска затоа што наводно учествувале во протестите на Навални. Борел во петокот вечерта објави на Твитер дека дознал за одлуката за време на состанокот и „силно ја осудил“.

Ова не ја импресионираше Русија. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас го нарече протерувањето на вработен во московската амбасада „неоправдано во секој случај“ и дополнително ги нарушува односите на Русија со Европа. Доколку се преземе чекорот, тој „нема да остане без одговор“. Полска и Шведска исто така веднаш ги негираа обвинувањата.

Овие три земји не беа одбрани случајно: во Германија Навални се опорави по обидот за убиство со воениот агенс новичок, Полјаците се најгласните критичари на Путин во ЕУ заедно со балтичките држави, а Шведска во моментов претседава со ОБСЕ, чија членка е Русија. За главниот дипломат на ЕУ, кој секогаш промовира дијалог, времето тајмингот е еднаков на понижување: претседателот Владимир Путин ја удри подадената рака на Борел.

На крајот на јануари, министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис, предупреди дека руската влада „ќе ја искористи посетата на Борел заради нејзината пропаганда“. Загриженоста се покажа како оправдана.

На само неколку минути од крајот на прес-конференцијата, Европската комисија се соочи со голем број прашања во врска со патувањето на Борел на својата дневна прес-конференција, но службата на портпаролот понуди малку јасност и наместо тоа го повтори инсистирањето на Борел дека сака да го поттикне дијалогот со Москва, истовремено повторувајќи го ставот на ЕУ во кој се бара ослободување на Навални.

На друго место во Брисел, дипломатите изразија ужас. „Како што се очекуваше, Лавров го надигра Борел“, рече висок дипломат на ЕУ. „Говорејќи во фудбалска смисла, Лавров постигнуваше гол по гол… а Борел ги промаши сите. Без одбрана и без напад“.

Втор дипломат на ЕУ рече: „Пресот покажа дека нема искуство“, додавајќи дека Борел „не бил подготвен за многу прашања. За жал, Лавров играше според неговите правила“.

 (Политико, Зидојче цајтунг)

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •