јуни 22, 2021

Дипломатска војна, Русија протера тројца дипломати на ЕУ заради поддршка на Навални

РУСИЈА протера дипломати од Шведска, Германија и Полска „за учество во протести за поддршка на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални“, пренесе АФП. Дипломатите од три земји на ЕУ беа протерани, а Министерството за надворешни работи објасни дека тие „учествувале во незаконски протести“ за поддршка на Алексеј Навални на 23 јануари, пренесува Би-Би-Си.

Портпаролката на шведското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата дека нивниот дипломат учествувал на протестите. АФП пренесува дека шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеф Борел, остро го осудува ваквиот потег на Русија.

Одлуката на денот на средбата на министерот за надворешни работи на ЕУ со рускиот министер за надворешни работи

Одлуката е донесена на ден кога Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, се состана со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и побара од Москва да го ослободи остриот критичар на Кремљ, Алексеј Навални. Навални беше затворен минатата недела на три години затвор за кршење на условна казна, во случајот осуден од Западот, што предизвика разговори за санкциите. Навални беше осуден во 2014 година на условна казна за финансиска проневера во рускиот огранок на француската група Ив Рошер. Европскиот суд за човекови права ја осуди пресудата.

Тој беше уапсен на 17 јануари и затворен барем до 15 февруари по враќањето од Германија, каде се лекуваше пет месеци откако беше отруен . САД, Европската унија, Велика Британија, Франција и Германија побараа од Москва веднаш да го ослободи Навални, а американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека Вашингтон ќе се координира со сојузниците.

Кремљ го осуди мешањето во внатрешните работи, а Министерството за надворешни работи ги отфрли повиците за ослободување на Навални. Министерот за надворешни работи на Европската унија, Борел, исто така, повика на итно ослободување на Алексеј Навални, велејќи дека пресудата е спротивна на меѓународните обврски на Русија во однос на владеењето на правото и основните слободи. Велика Британија повика на „итно и безусловно ослободување“ на Навални, како и францускиот претседател Емануел Макрон. Литванија и Летонија, членки на ЕУ, ја повикаа Европската унија да воведе санкции за Русија поради пресудата за Навални.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •