март 4, 2021

Париз инсистира Берлин да го напушти „Северен ток“ како одговор на апсењето на Навални

Франција денеска ја повика Германија да го напушти проектот за гасоводот „Северен ток 2“ со Русија, како одговор на апсењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални и сузбивањето на демонстрациите.

„Ние секогаш велевме дека изразувавме сомнежи во врска со овој проект“, изјави државниот секретар за европски прашања Климент Бон за Франс Интер.

САД и неколку европски земји се против гасоводот Северен ток 2, тврдејќи дека со неговото завршување, Европа ќе стане зависна од Русија.

Прашањето е на маса дури и по наводното труење на Алексеј Навални, неговото апсење по враќањето во Русија на 17 јануари и сузбивањето на демонстрациите од приврзаниците на Навални.

Европејците размислуваат за усвојување на нови санкции против Русија доколку рускиот претседател Владимир Путин продолжи со репресивните мерки против опозицијата, пренесува Франс прес.

Бон предупреди денес дека санкциите можеби не се доволни и дека проектот „Северен ток“ може да биде опција што може да се разгледа.

Тој додаде дека таквата одлука ќе ја донесе Германија, бидејќи гасоводот „Северен поток“ ќе стигне до Германија.

Работите на изградбата на делот од гасоводот Северен ток 2 во ексклузивната економска зона на Германија завршија на крајот на декември. Северен тек 2 ќе ја следи скоро истата рута како Северен ток, преминувајќи ги економските зони и територијалните води на пет земји – Русија, Финска, Шведска, Данска и Германија.

Руската полиција вчера уапси повеќе од 5.300 демонстранти, барајќи ослободување на опозицискиот лидер Алексеј Навални.

Како минатиот викенд, десетици илјади луѓе излегоа на протест, извикувајќи пароли против претседателот Владимир Путин.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •