мај 16, 2021

„Има ли воопшто правда?“: Милијардерите заработија 3,9 трилиони, работниците изгубија 3,7 трилиони долари

Демијан Вилсон, британски новинар и финансиски консултант во Велика Британија и ЕУ, напиша колумна за РТ во која тој размислува гласно за економската неправда за време на Пандемијата на короната.

Ви ја пренесуваме во целост: „Има ли воопшто правда“?

„Економското влијание на Ковид-19 врз обичните луѓе ширум планетата е уништувачко исто како и физичкиот данок што го однесе болеста, но не можеме само да ги обвинуваме супер-богатите за нашите проблеми – вистинските лоши момци се многу поблиску до нас .

Во едноставна споредба, двата наслови кажуваат сè за економското влијание на пандемијата Краун: првиот, од „Бизнис инсајдер“ – „Милионерите заработија 3,9 трилиони долари за време на пандемијата“. Друг, од Гардијан, извикува „Ковид-19 ги ​​чинеше работниците околу планетата 3,7 трилиони долари изгубени плати“.

Класичен случај на киднапирање од еден за да се даде на друг, се чини на прв поглед, но секако дека светот не работи така, и двете идеи што стојат зад насловот не се директно поврзани, без разлика какви се вашите колеги социјалисти кои возат велосипед, носат плетени џемпери и пијат крафт пиво, велат тие.

Но, тоа не ја прави оваа вест полесна за варење. Искрено, навистина се грижам за сите милијардери во светот, а можеби наскоро дури и нема да морам да се грижам за нив. Се чини дека сите сакаат да се преселат на Марс со своите големи ракети, а на Марс нивните луди идеи и соништа за супер-трка можат да станат проблем за малите зелени.

Додека Ковид-19 дивее, капиталистичките елити ја игнорираат работничката класа. Забораваат дека иако не сите се безбедни, никој не е безбеден.

Сепак, нивното растечко богатство стана сон на писателите на титули. Покрај веќе цитираните, БиБиСи гласно објавува дека зголемувањето на богатството на 10-те најбогати луѓе во светот за време на пандемија е доволно за да се покријат трошоците за вакцинација на секоја личност на планетата. Не е фер! Тоа навистина не е фер!

Но, нема смисла да флертувате за ова. Сè е наша вина. Заробени во куќата, додека чекаме да помине проклетиот вирус, ние сме нон-стоп на Интернет, купуваме работи што не ни се потребни, што Амазон ни ги доставува, стриминг часови и часови забава, гледајќи TikTok зависно и луто испраќајќи пораки на социјалните мрежи – сето тоа се активности со кои ненамерно предизвикуваме БУМ во цените на акциите за сите овие глобални технолошки гиганти и нивните чудни сопственици – луѓе како ffеф Безос, Марк Цукерберг, Илон Маск и Бил Гејтс.

Но, не секој заработува пари на нашата здодевност. Не, има и сериски инвеститори кои, дури и пред пандемијата, се разболеле од состојба во која имаат премногу пари на располагање. Луѓето кои ја негуваат сликата за американскиот тајкун од 19 век, Johnон Рокфелер, кој призна дека секогаш „се обидувал секоја катастрофа да ја претвори во можност“. Луѓе како Ворен Бафет, таканаречен „мозок на Омаха“, кој од минатиот март заработил повеќе од 20 милијарди долари.

За жал, неговиот успех не дојде од продажба на нешто што остатокот од светот може да го искористи – како што се бесплатни домови за стари лица или сигурна вакцина против деца, но тој заработи пари преку умно инвестирани милијарди.

Сето ова би било лесно да се отфрли – добро, едноставно, што ќе направите – без неверојатно влијание слично на цунами што го имаше пандемијата на короната врз нашите национални економии и секојдневниот живот, што може јасно да се види со гледање на топ листите.

И додека секој од нас се бори со новото нормално, колективната прогноза е алармантна. Секоја голема економија се бори со растечката невработеност. Во Италија порасна за 11 проценти во 2020 година, во споредба со 2019 година. Речиси 9 проценти во САД и Франција. Околу 5,4 проценти во Велика Британија и 4,3 проценти во европската моќ, Германија.

Низ целата планета, купувачите исчезнаа, со пад на набавките од 97 проценти во Германија, 78% во Велика Британија, 65% во Франција и Канада и 20% во САД, најголемата економија на планетата.

Глобалниот туризам е скршен, со целосна катастрофа во 2020 година, од Тајланд и Бразил, до Италија и Франција. Воздухопловната индустрија? Уништен. Ова значи милиони изгубени работни места, од кои многу повеќе нема да се вратат.

Рецесијата заврши за најбогатите, додека милијарди ќе живеат во сиромаштија најмалку една деценија.

Нема потреба да се продолжи со ова. Ако не сте милијардер, да се разбереме, овие бројки се ужасни.

Може да верувате дека како резултат на колапсот на нашите економии и загубата на работни места што следуваа, изгубените плати на работниците навистина достигнуваат гореспоменатите 3,7 трилиони долари. Може да се обложите дека бројот ќе биде уште поголем, откако ќе заврши помошта на разни влади, како на пример во Велика Британија.

Би било лесно да се опишат светските милијардери како злобни марионети кои имаат за цел глобална доминација и развој на повисока раса на Марс, додека се збогатуваат со работата на светските работници, да купат повеќе гориво за ракети и палати вградени во планините, но за жал реалноста е многу попрозаична.

Сите влади ја најдоа оваа пандемија криминално неподготвена и сите платија ужасна цена за тоа. Годините на самозадоволство, кратењето на здравствените буџети и мавтањето со спомнувањето на глобалната пандемија нè доведоа овде.

Срамното лидерство во пандемијата на короните не може да се припише на корумпирани милијардери кои прават планови во своите скривалишта на тајните острови, но може да се покаже дека тоа е на штета на политичарите кои самите ги избравме, а кои дејствуваат пред сите.

Клучно е да се запамети ова следниот пат кога овие негативци ќе побараат нешто од нас – на пример гласови – или ризикуваме ова да се повтори“.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •