мај 18, 2021

Европските лидери со реакции за ситуацијата во Мјанмар: Ослободете ја премиерката- ова е сериозен удар на демократијата (ВИДЕО)

 Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, го осуди државниот удар во Мјанмар денес, откако армијата ја презеде власта во таа азиска земја.

„Аунг Сан Су Ки и другите цивилни водачи мора да бидат ослободени“, рече Џонсон, цитиран од Ројтерс.

Џонсон додаде дека „притворањето на цивили, вклучувајќи ја и премиерката Аунг Сан Су Чи, е недозволиво“.

„Гласот на народот мора да се почитува и да се ослободат цивилите“, заклучи Џонсон.

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб ја осуди вонредната состојба воведена од армијата во Мјанмар.

„Демократските желби на луѓето во Мјанмар мора да се почитуваат и двете страни да се помират“, рече Раб на Твитер.

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, остро ја осуди воената акција и денешното притворање на Аунг Сан Су Чи и другите политички лидери во Мјанмар и го повика военото раководство да ја почитува волјата на народот изразена на последните избори.

„Овие настани претставуваат сериозен удар врз демократските реформи во Мјанмар и сите релевантни лидери во земјата треба веднаш да започнат дијалог и да се воздржат од какво било насилство и целосно да ги почитуваат човековите права и основните слободи“, рече генералниот секретар на ООН, Стефан Дизарик, пренесува Ројтерс.

Војската на Мјанмар рано утрово прогласи вонредна состојба, ја презеде власта во земјата и потврди дека уапсила високи владини службеници како одговор на измамата за која тврдат дека била извршена за време на општите избори минатата година и му биле предадени на командантот -началник, генерал Мин Аунг Хлаингу.

Настаните се случија откако генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш и Западната амбасада во Мјанмар минатата недела изразија сериозна загриженост за можноста за воена интервенција во земја со која управуваше војската 49 години по пучот во 1962 година.

Претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел денеска ја осуди воената интервенција и преземањето на Мјанмар и побара ослободување на сите кои беа приведени од армијата во рациите низ целата земја, пренесува Ројтерс.

„Исходот од изборите мора да се почитува и демократскиот процес да се обнови“, нагласи Мишел во објавата на Твитер.

Армијата на Мјанмар рано утрово прогласи вонредна состојба, ја презеде власта во земјата и потврди дека извршила апсења на високи владини претставници како одговор на измамата за која тврдат дека била извршена за време на минатогодишните општи избори.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •