март 4, 2021

ВИДЕО: Стотици приведени во Русија на протестите за поддршка на Навални

Руската полиција приведе голем број демонстранти кои денеска излегоа низ градовите во земјата како поддршка за затворениот опозиционер Алексеј Навални јавуваат групите за заштита на човековите права.

Протести има во повеќе градови, почнаа на истокот на земјата во Новосибирск и во Владивосток. На протестот во Москва полицијата приведе околу 150 лица. Околу 300 луѓе се собраа во главниот руски град, но полицијата не им дозволи да се движат по планираната рута.

Претходно власите во Москва воведоа серија рестрикции во движешњто низ грдот и во јавниот транспорт како подготвка за протестите.

Алексеј Навалани беше приведен на 17. јануари кога слета во Берлин во Москва.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •