април 14, 2021

ЗАЕВ: КАТЕГОРИЧНО ПОБАРАВМЕ ОД ТЕЛЕГРАМ ДА ЈА ИЗБРИШЕ ГРУПАТА „ЈАВНА СОБА“, ДОКОЛКУ НЕ ГО СТОРАТ ТОА НИЕ ЌЕ ЈА УКИНЕМЕ ПЛАТФОРМАТА ВО МАКЕДОНИЈА

Испративме категорични барања до социјалната мрежа Телеграм да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на тоа барање сѐ до негово конечно исполнување, наведе премиерот Зоран Заев на неговиот Фејсбук-профил.

Тој нагласи дека доколку апликацијата Телеграм не го затвори каналот „Јавна соба“, каде се споделува порнографска и приватна содржина од наши граѓани, како и детска порнографија, ќе ја разгледаат и опцијата за блокирање или рестрикција на користењето на оваа апликација во земјава, сѐ додека не почнат да соработуваат со нас, со единствена цел да се затвори проблематичната група и да ни помогнат во откривање на идентитетот на оние кои споделуваат слики и прават кривично дело.

– Нам како Влада ни на крај памет не ни паѓа да цензурираме комуникација, но ова е нешто друго и мораме да си ги заштитиме своите граѓани. Денес ова се случува на Телеграм, а утре можеби на некоја друга платформа, затоа ние имаме задача и обврска да направиме сѐ да обезбедиме соодветна реакција и од оние кои ги создале овие платформи каде се случуваат вакви кривични дела, истакна премиерот.

Тој изрази надеж дека нема да има потреба од рестрикции за Телеграм и дека уште денеска ќе одговорат на нивните бројни барања и ќе почнат да соработуваат.

– Сакам да упатам порака и до сите наши граѓани кои споделуваат слики и содржина на таа група во сопственост на други сограѓани, во истиов момент да престанете да го правите тоа и да излезете од таа група. На крајот на денот ќе ги добиеме податоците, ќе бидете обвинети и ќе одговарате за тоа што го правите, апелираше премиерот.

Заев наведе дека  Министерството за внатрешни работи, во рамки на своите надлежности во земјава е влезено во трага на дел од лицата кои недозволено објавуваат фотографии и вознемирувачки содржини и се преземаат соодветни мерки и активности во врска со случајот.

– Две лица, едно во Битола и едно во Велес се приведени во врска со случајот „Јавна соба“. МВР работи во координација со Јавното обвинителство со цел целосно расчистување на случајот и соодветно санкционирање на сторителите, посочи премиерот.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •