април 14, 2021

Оставка на италијанскиот премиер Конте

Премиерот на Италија Џузепе Конте денеска поднел оставка на фукцијата по повлекувањето на партијата Италија Вива од владејачката коалиција.

Конте утрово свикал состанок на Советот на министри и ги информирал министрите за својата оставка.

Конте сега се надева дека пфретседателот на Италија Серџо Матареле повторно ќе му го додели мандатот за составување на влада, која би била трета од 2018 година , пренесуваат италијанските медиуми.

Политичката криза во Италија ја започна екс премиерот Матео Ренци(2014-2016) , која ја повлече својата мала партија „ IV“ од владејачката коалиција по неколку неделните критики на сметка на власта за управувањето со сантарната криза.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •