мај 19, 2021

Унгарија потпиша договор со Русија за набавка на вакцината Спутник

Унгарија потпиша денеска договор со Русија за набавка на вакцини против коронавирус Спутник V, со што стана прва земја на ЕУ што го стори тоа, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто. Не е соопштено за количината на руски вакцини што треба да се испорачаат во државата.

Сијарто во видео објавено на Фејсбук нагласи дека вакцините ќе пристигнат во Унгарија во три транши.

Договорот беше потпишан во Москва само еден ден откако унгарската агенција за лекови одобри употреба на британската АстраЗенека и руската вакцина Спутник V.

Тој рече дека вакцинацијата ќе доведе до укинување на мерките.

Руската вакцина засега не е одобрена од Европската агенција за лекови.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •