март 6, 2021

Навални објави филм за палатата на Путин вреден милијарда долари, погледнете го видеото

Навални објави филм за палатата на Путин, вредна милијарда долари. Дури и во притвор на периферијата на Москва, Алексеј Навални останува трн во око на рускиот претседател Владимир Путин. Неговиот тим завчера ги објави резултатите од големата истрага што се однесуваше на богатството на Путин и и овозможи на јавноста за прв пат да ѕирне во наводната палата на Путин на Црното Море.

Документарецот, објавен заедно со истражувањето, за еден ден го прегледале 22 милиони луѓе на ЈуТјуб. Истрагата содржи обвинувања за неконтролирана корупциска шема поврзана со, како што велат, имотот на Путин од 1,4 милијарди долари.

Руските власти негираат сè: “Ова е повторување на една стара приказна

Ако не се лажам, во 2017 или 2016 година, најпрво се појави приказната за таканаречената палата на Путин во Геленџик. Тоа не е точно. Нема палата, тој не поседува никаква палата”, изјави портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, пишува Си-Ен-Ен. Приказната за овој имот првпат се појави пред десетина години кога претприемачот Сергеј Колесников објави отворено писмо во кое го повикува тогашниот претседател Дмитриј Медведев да ја запре корупцијата што ја финансира изградбата на палатата.

Имотот е 39 пати поголем од Монако

Извештајот и двочасовниот документарец објавен од Фондацијата за борба против корупција – Навални (ФБК), нудат широк увид во палатата. ФБК тврди дека добиле детални нацрти на зградата од подизведувачи, како и список на купен мебел и фотографии од примероци на подовите. Со помош на собрани документи и фотографии, тие изградија 3Д-модел на ентериерот.

„Ова е како држава во држава со која управува вечен император“, рече Навални во документарниот филм. „Направена е така што никој не може да пристапи до неа од копно, море или воздух. Илјадници луѓе кои работат во палатата имаат забрана да донесат дури и едноставен мобилен телефон со камера, но ние ќе ѕирнеме внатре“. Истрагата на Навални тврди дека имотот има површина 39 пати поголема од областа на Монако, пишува Би-Би-Си. Според плановите, самиот замок има 17.691 квадратни метри и се состои од 11 спални соби, неколку дневни соби и сали, приватен театар, кино, казино, две бањи, турска бања, пекара и „валкани простории“ со непозната цел. Собите имаат мермерни подови и столбови, а таванот има раскошни украси направени според кралските палати во Санкт Петербург. Тие се опремени со кадифе и богати теписи. Посебен дел од извештајот е посветен на описите на неверојатно скапиот мебел направен по нарачка од луксузна италијанска марка. Меѓу наведениот мебел се наоѓа маса во вредност од 56.000 УСД и тросед во вредност од 27 000 УСД. Просторијата што ја нарекоа „најконтроверзната просторија во палатата на Путин“ е салон за наргиле со нешто што потсетува на танцов бар. Тимот на Навални тврди дека трошоците за изградба на палатата се зголемија забрзано поради постојаните реновирања. Веднаш на почетокот, имаше проблеми со вентилацијата и високата влажност, што влијаеше на многу делови од луксузниот ентериер.

Приватно игралиште, црква, амфитеатар, лозје …

Палатата се наоѓа на земјиште од 68 хектари, но вистинската големина на имотот е до сто пати поголема, велат тие. Имотот, за кој тврдат дека му припаѓа на ФСБ, Федералната служба за безбедност на Руската Федерација, наводно бил припоен кон имотот. Земјата на ФСБ е наводно 70 километри квадратни. Судејќи според видеото снимено од ФБК со дрон, имотот има подземно хокејарско игралиште, приватна црква, амфитеатар и стаклена градина од 2.500 квадратни метри. Земјиштето го чуваат вооружени чувари, а над неа е прогласена зона на забранети летови. Покрај палатата, има лозје каде може да се слуша класична музика 24 часа на ден, што, наводно, помага да созрее грозјето, изјави за ФБК еден од лозарите од областа. Тоалетот лоциран во лозјето е опремен со четки во вредност од 850 американски долари, а тоалетната хартија е во носачи со вредност од 1.250 долари, тврдат од тимот на Навални. Навални тврди дека производството на вино е „многу скапо хоби“ на Путин и дека рускиот претседател го служи тоа вино на своите пријатели, вклучувајќи го и кинескиот претседател Кси.

Таен договор меѓу Путин и олигарсите

Навални исто така тврди дека открил корумпиран “октопод” што го финансира имотот и другите приватни трошоци на рускиот претседател. Наводно, на почетокот на неговиот мандат, Путин се договорил со руски олигарси и богати бизнисмени да „донираат“ дел од својот приход на една инвестициска компанија, а потоа да префрлат 35 проценти од таа сума на посебна сметка во Швајцарија. „Со овие пари, тие изградија палата за својот шеф“, вели Навални во видеото. Во 2014 година, Ројтерс пишуваше и за финансиската мрежа околу недвижнините на Црното Море. Навални ги повика своите приврзаници да излезат на протест следниот викенд, а фотографиите од раскошната палата и новите обвинувања за корупција можат да помогнат да се соберат повеќе луѓе. Сè уште не е јасно колку луѓе ќе соберат, но едно е сигурно: Навални успеа нешто што вчера изгледаше невозможно. Во конфликтот со руската влада, тој дополнително ги подигна своите акции.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •