мај 19, 2021

Густ чад се крева од зад зградата на американскиот Капитол

Густ облак од чад се крева од позади зградата на американскиот Капитол во Вашингтон, а објектот во кој се наоѓаат Конгресот и Сенатот веднаш е затворен.

Ен-Би-Си Њуз известува дека на луѓето кои се наоѓале во зградата им била испратена порака да се „држат понастрана од надворешните прозорци“ или да „бараат засолниште“ доколку се наоѓаат надвор од Капитол.

Весникот „Индипендент“ наведува дека луѓето кои учествувале во подготовките за инаугурацијата на Џо Бајден биле евакуирани, а информациите за „безбедносната закана“ биле објавени преку домофон.

Дел од медиумите јавуваат дека пожар избил во камп за бездомници што се наоѓал во близина на Капитол, а безбедносните служби кои го обезбдуваат објектот наведувале дека не станува збор за вежба, пред инаугирацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден, закажана за в среда.

Снимките на кои се гледа густ облак чад зад зградата во Капитол се шират на социјалните мрежи.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •