април 18, 2021

Италијанската влада се распадна, коалиционите лидери се скараа за милијардите евра помош од ЕУ

Во Италија се дискутира за помошта од ЕУ вредна милијарди долари за реконструкција на таа земја. Особено, поранешниот премиер Матео Ренци ги отфрла плановите на владата. Сега, поради тоа, владејачката коалиција е распуштена. Доколку биде побарано, тогаш за трошењето на 209 милијарди евра помош од Брисел за пандемијата на корона вирусите треба да одлучи панел експерти составени од управители, а не парламентот во Рим.

Парите на ЕУ треба да и помогнат на земјата, погодена од пандемијата на корона вирусите, економски да застане на нозе. Но, сè уште е целосно нејасно како треба да се користат парите, има само груби изјави за намери. Лидерот на партијата Италија Вива, Матео Ренци, во повеќе наврати се закануваше дека ќе ја напушти владејачката коалиција доколку повеќе пари не бидат наменети за иновативни проекти. Од септември 2019 година, владејачката коалиција се состои од популистичкото движење Пет Ѕвезди, Социјалдемократите (ПД) и малите партии Италија Вива (Италија живее) и Либери е Угуали (слободна и еднаква), што е коалиција на потреби, а не коалиција со исти вредности. Сега дури и таа кревка коалиција се растури. Ренци во средата попладне извлече двајца министри на неговата партија од Владата, министерката за земјоделство Тереза ​​Беланова и министерката за семејство Елена Бонети. Сега останува на премиерот Џузепе Конте да се обиде да го врати Ренци во владата. Ренци објави дека е отворен за разговор. Сите страни се обидуваат по секоја цена да избегнат нови избори. Ренци беше самиот премиер од 2014 до 2016 година, но поднесе оставка откако му бепе одбиена уставната реформа што ја предложи. Ренци критикува дека во моментов се предвидени премалку пари за зајакнување на здравствениот систем и инвестиции кои се насочени кон иднината. “Критиката на Ренци е секако мотивирана од борбата за влијание, но тој сепак зборува за еден важен проблем. Европската унија ќе троши пари неволно во следните години, но премалку размислуваше за ефективно искористување на тие пари”, изјави Фридрих Хајнеман за ДВ. Овој експерт за Европа во Лајбниц центарот за европски економски истражувања (ЗВЕ), смета дека постои голема опасност да се потроши помошта на ЕУ, без никакви ефекти.

Изгубени децении, неискиристена помош од ЕУ?

Италијанскиот натпревар за лобирање околу „најповолната политички нова програма за трошење“ е загрижувачки. „Постои голема опасност италијанската програма за реконструкција да служи де факто само за проширување на јавниот сектор и социјалните придобивки, но не и за да му помогне на развојот на земјата“, вели Хајнеман. Всушност, помошта од ЕУ, која се финансира за прв пат преку заедничко задолжување, треба да ја постави пресвртната точка за економската ренесанса на Италија во следните децении. Италија ќе добие 85 милијарди евра грантови и 124 милијарди евра меки заеми. Економистите сметаат дека рекордната финансиска помош на ЕУ, наречена амбициозно “ЕУ од следната генерација”, е последната шанса на Италија да ја надмине трајната криза. Бидејќи економијата на таа презадолжена земја стагнира, бруто домашниот производ во годината на корона, според Централната банка во Рим, падна на нивото од 1998 година. Италија има долг од 2,5 трилиони евра. Ниту една друга земја-членка на ЕУ не е со толку голема задолженост, а само неколку земји во светот имаат поголемо задолжување.

Список на омилени теми во Брисел

На прв поглед, во програмата за инвестиции на владата на Конте, се појавуваат сите фокуси, кои се исто така на агендата на Европската комисија, предводена од Урсула фон дер Лајен. Зборува за зелената револуција и еколошката транзиција, поттикнувајќи дигитализација, иновации и одржлива мобилност, како и родова еднаквост. Дури и во Брисел е претставена толку омилена тема за кохезија; Плановите на Конте зборуваат за финансирање на „социјалното и територијалното единство“ во Италија. Со оглед на тоа дека Џузепе Конте потекнува од сиромашниот југ на Италија, кој е зависен од субвенциите на централната власт за цела вечност, луѓето во економски посилниот север и централна Италија се скептични кога станува збор за доделување милијарди. Алудирајќи на античкото минато на југ, кое беше грчка колонија Магна Грација (Голема Грција), некои Италијанци од север сè уште на потсмев ги нарекуваат своите сонародници на југот грци (грци). Милијарди одат таму со децении без значителен економски напредок. Како еден „Грк“, како Џузепе Конте од Апулија, може да потроши пари разумно, многумина се прашуваат, на пример, во економската и финансиската метропола во Милано. Професорот по економија Роберто Пероти од Универзитетот Бокони во Милано не би се спуштил на тоа ниво, но тој исто така критички гледа на работите. “Постои исклучително висок ризик дека не сме во состојба да трошиме пари или да ги потрошиме. Во тој случај, ќе имаме финансиска криза во следните неколку години”, предупреди Пероти во септември во интервју за Ројтерс.

Опасност од нова финансиска криза

Во тој случај, странските инвеститори, предупредува Пероти, уште еднаш ќе го погледнат огромното задолжување на Италија и силно ќе шпекулираат против Рим на финансиските пазари. Поради својата неефикасна бирократија, Италија не користи ниту половина од парите што ЕУ и ги става на располагање. Особено на југот на земјата, администрацијата се чини неспособна да аплицира според регулативи на ЕУ или да спроведува проекти за кои се одобрени пари. Лука Бјанки од приватниот научен институт СВИМЕЗ во Рим со години работи на структурните проблеми во јужна Италија. Неговиот биланс е поразителен: во интервју за германскиот весник „Велт ам Зонтаг“, тој вели дека само во 2019 година, регионите јужно од Лацио (провинцијата каде што се наоѓа Рим) изгубиле околу два процента од своето економско производство. Причината е што лошо функционирачката администрација меѓу Неапол и Палермо не ги повлече веќе одобрените средства од структурните фондови на ЕУ на време. Погледот на статистиката на Европската комисија сè уште предизвикува сомнежи дека Италија може да ја искористи шансата да ја модернизира земјата. Од 2014 до 2020 година, само околу 40 проценти од парите биле потрошени во Италија за веќе одобрени проекти од Брисел. Според тоа, Италија е на едно од последните места во Европската унија.

Најмодерни преси за маслинки и субвенции за греење

Италијанските проекти кои добиваат поддршка од фондот на следната генерација се движат од развој на водородни автомобили преку врвни машини за маслинки, до инфраструктурни проекти во Мецоџорно, сиромашниот југ на земјата. Досега е даден стимул од неколку илјади евра за набавка на нов автомобил, било електричен или дизел. И сопствениците на имот можат да добијат надомест од државата за трошоците за модернизација на греењето. Фридрих Хајнеман нема големи очекувања од сегашните планови на владата на Конте во врска со употребата на милијардите од ЕУ. “Она што го прочитав досега не инспирира оптимизам. Тесните грла за подобар економски развој во Италија се одамна познати: образовниот систем не ги подготвува младите за модерен и дигитален работен свет. Тој ги ослабува компаниите кои ја изгубија конкурентноста на меѓународниот пазар, а бизнисот е пререгулиран “, вели Ханеман. Јавниот сектор е преголем, а вработувањето на персоналот сепак се случува повеќе преку врски отколку според можности. Социјалната држава стенка на сметка на големите трошоци за пензии, но не успева ефикасно да се избори со сиромаштијата “.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •