јануари 22, 2021

ФБИ: Вооружена група се заканува со бунт во сите американски држави

Според документ на ФБИ, кој го поседува АБЦ, вооружената група се заканува дека ќе упадне во зградата на Капитол во Вашингтон, а слични акции се планираат и во сите други сојузни држави. Како што твитна истражувачкиот новинар на АБЦ Њуз, Арон Катерски, во документот на ФБИ што го добил, се вели дека ФБИ „добил информација за идентификувана вооружена група што планирала патување во Вашингтон на 16 јануари“. „Тие предупредија дека ако Конгресот се обиде да го отповика претседателот на Соединетите држави со помош на 25-тиот амандман на Уставот, ќе има огромно востание“, се вели во документот на ФБИ.

Вооружената група повикува на „упад во државните, локалните и федералните владини канцеларии и административните згради во случај Трамп да биде отповикан пред инаугурацијата“, се вели во документот. „Протести на вооружени групи се планирани пред сите 50 згради на државниот парламент од 16 јануари до 20 јануари и пред Капитол од 17 јануари до 20 јануари“, се вели во документот на ФБИ.

Предупредување до државната и локалната полиција

Според „Јаху њуз“, ФБИ издаде предупредување до државната и локалната полиција за можно насилство предизвикано од екстремно десничарски групи. Предупредувањето беше издадено од канцеларијата на ФБИ во Минеаполис и беше издадено една недела пред толпата на Трамп да упадне во зградата на Капитол во Вашингтон, каде се сместени американскиот Конгрес и Сенатот. Предупредувањето се однесува на протести планирани од екстремните десничари наречени бугалу во градовите низ Америка на 17 јануари, пишува Yahoo News.

„Покажуваат подготвеност да извршат насилни дела“ Предупредувањето на ФБИ вели дека „некои членови изразија подготвеност да извршат акти на насилство поради нивната идеологија, направија планови за непредвидени ситуации и идентификуваа мерки против безбедносните сили и можни контрамерки“. Насилните екстремно десничарски групи се надеваат дека, според „Јаху њуз“, следната недела ќе има општ „марш под оружје“ кон зградата на Капитол во Вашингтон, како и парламентите на сите 50 американски држави. Иако сè уште не е познато колку луѓе би можеле да учествуваат на овие протести, се чини дека екстремно десните групи сега, откако толпа поддржувачи на Трамп упаднаа во зградата на Капитол во Вашингтон, ќе се фокусираат на протестот на 17 јануари.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •