јануари 17, 2021

„БАЛКАНЦИ“ НА КАПИТОЛ ХИЛ

Не се сеќавам кога уживав повеќе од вечерва додека гледав во живо што се случи на Капитол Хил преку CNN. Одлична ноќ во историјата на американската „демократија“. Америка, алелуја, алелуја, Америка се случи. Граѓаните на една земја, Америка, тргнаа да го рушат она што е свето за граѓаните на друга земја, исто така наречена Америка. И на најголемата будала по вечерашното воведување во пеколот, јасно му е дека има две Америки. Едната што штотуку започна да руши сè пред себе и другата што ќе може да се брани затоа што е побогата, а затоа и посилна. Да не заборавиме дека и короната ќе биде на нејзина страна.

Нема да има победници во војната, туку само преноси од крвта до колена на CNN. Колку звучи познато. Ајде, нека нема забуни. Се согласувам. Трамп е лудак, сексуален манијак, дивјак. Неговите приврзаници синоќа на CNN беа наречени „домашни терористи“.

Кои се добрите момци во Америка, ако зборуваме за претседателите? Дали г-ѓа Клинтон, која изгуби во борбата против „дивјаците и лудаците“, е фина дама опседната со демократијата, правата на жените и благосостојбата на човештвото? Дамата беше десна рака на Обама. Таа, само според мене меѓународен терорист, еднаш изјави дека Иран „целосно ќе го израмни со земјата во случај да го нападне Израел.“ Нема идеја каде е Газа. Не и пречеа американските напади врз Ирак или бројните силувања на американските војници на сите боишта каде што сееја демократија зачинета со бомби и американски сперматозоиди. Таа “свршуваше” додека нејзиниот шеф испраќаше беспилотни летала низ целиот свет убивајќи „терористи“. Се продаде како жесток борец за правата на жените, а истовремено го поддржуваше нејзиниот сопруг кој фрли сè што можеше да зграби под неговите топчиња. Колку е помлада жртвата, толку подобро. За среќа, еден од клучните сведоци на неговите игри со малолетници неодамна изврши самоубиство во најбезбедниот затвор во Њујорк?!

Нејзиниот сопруг, за заборав, беше претседател на Америка, кој со својата сперма го испрска фустанот на денес светски познатата поранешна доброволка. Кога поради таа афера мораше да го напушти претседателското место преку ноќ, тој се претвори во теоретичар за секс кој му објасни на целиот свет дека оралниот секс не е секс. Неговата сопруга тогаш го коментираше злосторството: „Таа беше возрасна личност.“ Дали претседателот на Америка беше малолетник? Ретардиран? Таа дама требаше да биде во чевлите на Трамп. Некој да ми објасни кој избор е полош?

Пред Трамп, Америка беше предводена од Обама. Што направи првиот црнец кој влезе во Белата куќа за Афроамериканците, познато им е на оние што на екраните го гледаат белиот Амер како јава црн американски врат додека сопственикот на вратот не издивне. Обама е можеби најбелиот претседател во американската историја. Тој не им помогна многу на американските црнци, но што им направи на луѓето надвор од Америка? Неговата толпа беше во Авганистан, Ирак, Јемен, Пакистан… Тој беше помилостив од неговиот претходник, па со дронови уби „терористи“. Тој не го укина Гвантанамо, иако вети дека ќе го стори тоа. До крајот на мандатот тој ја поддржуваше Саудиска Арабија како добро познато жариште на демократијата. Тој ја демократизираше Либија со воздушни напади, помогна во убиството на Гадафи и додека траеше злосторството, неговиот „демократски“ соработник свршуваше.

Ние Балканците, или барем оние кои се чувствуваат така, никогаш не треба да заборавиме реченица од неговото интервју, во 2017 година, што му го даде на светски познатиот новинар, принцот Хари од Англија, за Би-Би-Радио 4. „Интернетот може да доведе до балканизација на општеството.“ Што е Балканот и кои се Балканците му објасни неговиот колега Клинтон кој го збогати Балканот со осиромашен ураниум. Клинтон едвај успеа да го спаси претседателското место заради “ебањето”, никој никогаш не се возбуди од военото злосторство на Балканот.

Јас навивам за Трамп? Ме заебаваа за Трамп, но мора да признаете дека никогаш не изненади никого. Она што беше во неговиот излог беше во продавницата. Се согласувам дека сите американски претседатели се марионети на крајот на големиот бизнис. Трамп е единствениот меѓу нив кого не можеа целосно да го контролираат. Човекот е, како што би рекле американските и нашите политички коментатори, „луд“.

Доаѓаат „нормалните“. Има и една светла точка во низата одвратни американски приказни. Денес се одбележува денот на смртта на Никола Тесла. Тој синоќа во Вашингтон ги истакна „домашните терористи“ и „борците за демократија“. Некој ќе мора да му каже на Обама, интернетот може да доведе само до американизација на општеството, Тесла ја балканизира светската темнина. Слава му!

П.С. Прочитајте го ова брзо додека Фејсбук не ме блокира. Ебате! Колку лажни вести со толку малку зборови.

Автор: Ведрана Рудан

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •