јануари 23, 2021

Орбан ја пофали Британија за брзо одобрување на вакцината, ја критикува ЕУ дека е бавна

УНГАРСКИОТ Премиер Виктор Орбан во петокот ја пофали Велика Британија за брзо одобрување на вакцината за коронавирус и ја критикуваше Европската унија дека е премногу бавна. „Оној што ја напушта (ЕУ) оди по својот пат, наоѓа свои решенија и може да ги заштити здравјето и животот на своите граѓани побрзо отколку што можеме ние (во ЕУ)“, изјави Орбан за државната телевизија.

Орбан рече дека брзото британско одобрување на вакцините Pfizer и BioNTech во средата ја „удира“ Европската унија. Pfizer и BioNTech аплицираа за одобрување оваа недела, но регулаторот на Европската унија сè уште не ја одобри вакцината, ниту регулаторот во Соединетите држави. Велика Британија е прва и досега единствена земја што ја одобри вакцината. Земјата објави дека има намера да започне кампања за вакцинација во вторник. Орбан е во постојан судир со Европската унија, која ја обвинува неговата влада дека не го почитува владеењето на правото.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •