јануари 27, 2021

Косовската министерка потврди: Вучиќ ќе може да влезе во Косово кога ќе се извини за масакрите

Министерката за надворешни работи во Косово, Мелиза Харадинај-Стубла, на Твитер објави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, нема да добие дозвола за посета на Косово сè додека „не се извини за геноцидот извршен врз народот на Косово“.

„Немате дозвола да го посетите Косово сè додека не се извините за геноцидот извршен врз нашиот народ и додека одговорните за тој геноцид не бидат изведени пред лицето на правдата“, напиша Стубла на својот профил на Твитер.

Министерката реагираше по изјавата на Вучиќ кој во вторникот за медиумите изјави дека „се чувствува горд“ што е претседател на земја која 21 година по војната даде дозвола да изврши ископувања на масовна гробница со тела на Албанци убиени од српската војска и полициските сили.

Минатата недела експерти за судска медицина и на Косово и на Србија објавија пронаоѓање на масовна гробница во каменолом во Кизевак Србија, осомничен дека е од албанците убиени за време на војната во Косово 1998-1999 година, кои беа испратени во Србија во обид да го избришат военото злосторство траги. Откако беа пронајдени човечки остатоци, косовскиот министер за надворешни работи Харадинај-Стаблиа рече дека побарала дозвола да ја посети страницата, но нејзината посета не била одобрена од српските власти. Како одговор, српскиот претседател испрати барање да го посети Косово, што беше одбиено од косовските власти.

„Јавно го прашувам Вучиќ, како член на семејство погодено од геноцидот на Србија во Косово: Дали сте се чувствувале горди кога седеле на маса биле донесени одлуки за извршување злосторства врз Албанците на Косово!“ – напиша Харадинај-Стубла на Твитер. Косовската министерка за надворешни работи напиша и дека помина времето кога Вучиќ и Србија го користеа Косово како платформа за политичко шоу.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •