јануари 27, 2021

Мрачна француска статистика: Депресијата се зголеми двојно за неколку недели

Весникот известува дека студентите кои штотуку ги започнале студиите се психолошки во најтешка состојба. Пролетта, 50 проценти од испитаните студенти изјавиле дека страдаат од осаменост и изолација. „Многу Французи се лошо расположени: симптомите на депресија се зголемија двојно во период од (само) неколку недели, од 10 на 21 процент, според извештајот на здравствената агенција“, пренесува францускиот неделник „Ле Нувел Обсерватор“ во написот под наслов “Депресијата експлодира за време на здравствена криза “. „Неможноста да се види светлината на крајот од тунелот, осаменоста, професионалните проблеми, вирусот корона, карантини за ограничување на движењето и незапирливиот тероризам, вовлече многу Французи во лошо расположение“, пишува весникот.

Парискиот дневен весник „Монд“ објави колумна за осаменоста што ги погодува младите: „Ние водиме животи на стари луѓе: Осаменоста им се заканува на студентите“. Весникот известува дека студентите кои штотуку започнале со студиите и кои не успеале да се интегрираат во универзитетскиот живот се психолошки во најтешка ситуација, и кога станува збор за наставата и кога станува збор за социјални контакти, стекнување пријатели и средби со колеги.

‘Како може да ми помине денот?’

Беатрис, студентка на прва година по психологија во Париз, вели дека повеќе не може да стои сама во својата „соба“ цел ден пред екранот. Таа им се врати на родителите и опишува како живее од воведувањето на онлајн часови и ограниченото движење. Таа беше закачена на екранот за време на предавањата. Почеток во 9 часот наутро, до 13 часот. Потоа од 14 до 20 часот, а често и од 21 до 23 часот. „Ова е единственото нешто што го имам во мојот живот. Покрај тоа, јас дури и не знам како да работам. На пример, не знам како да правам белешки. „Кога ќе го погледнам одложениот час, морам да го прекинам снимањето за да можам да го запишам она што го рече професорот“, вели таа.

Повеќето студенти не поминале повеќе од четири до шест недели на универзитетот од почетокот на универзитетската година. Немаше време да се воспостават врски ниту меѓу учениците или меѓу учениците и наставниците, пренесува Ле Монд. На Универзитетот во Стразбур, Карин Жан Жорх, студентски советник, беше преплавена со пораки од претежно студенти од прва година. „Што да направам, како може да ми помине денот?“, прашуваат некои од нив.

Карин е единствениот советник за 50.000 студенти. „Премиерот Жан Кастекс објави дека до јануари ќе бидат отворени 1.600 работни места за студенти чија работа ќе биде да им помагаат на колегите од прва година и оние кои имаат потешкотии“, пишува Ле Монд. Пролетта, 50 проценти од анкетираните студенти изјавиле дека страдаат од осаменост и изолација, а 30 проценти од нив имале симптоми на психолошко загрозување.

Зголемена потрошувачка на лекови

Неделникот Le Nouvel Observateur известува дека има психолошки проблеми и кризи кај другите жители на Франција, па дури и кај децата пред адолесценција. Црвениот крст прима околу 300 повици на ден, три пати повеќе од минатата година. Розин Духамел, која е раководител на одделот за психолошка поддршка, сними неколку повици. Една од нив е: „Не сакав да се врати карантинот и забраната за движење … Не гледам крај на тоа, не знам дали работите ќе бидат некогаш исти како порано и јас страшно се плашам од тоа“. Веќе во пролетта, на почетокот на првиот бран на епидемијата, потрошувачката на анксиолитици и помагала за спиење се зголеми. Статистичките податоци покажуваат дека, во споредба со вообичаените количини, во првите шест месеци од оваа година, испорачани се дополнителни 1,6 милиони третмани. „Најлошото нешто е што работите се натрупаа. Многу е собрано оваа година “, вели Мари (43). Оваа парижанка, мајка на две деца, му се доверува на авторот на статијата дека чувствува дека е „на работ“ да падне во депресија. Со нејзиниот сопруг, кој е општ лекар, таа опсесивно ја следи статистиката за КОВИД 19. Веќе десетина дена чувствува дека и е тешко да работи и да најде задоволство во што било. Сè стана напор – и справување со деца и славење родендени и организирање преку Skype со пријателите. Таа вели дека се чувствува како да се гуши, пренесува Le Nouvel Observateur. Мари сепак се обидува да зборува само за позитивни работи дома. „Во спротивно, мојот филм ќе се расипеше“, вели таа.

„Филмот“, од други причини, го „скрши“ екипажот на приватната јахта на француски милијардер – објави јавниот радио сервис ФрансИнфо

Во емисијата „Околу 20 часот“ можевме да слушнеме како се случи јахтата „Идол“, долга 59 метри, да биде блокирана во пристаништето Ајачио на Корзика без право на пловидба. Поранешен капетан на таа јахта е Филип Фрејс-Матон. Сопственикот е „премногу богатиот“ Томас Леклерк, „љубител на луксузни автомобили, еден од синовите на основачот на спортскиот супермаркет Декатлон, најпопуларниот трговски ланец во Франција“. „На крајот на летото (…), јахтата„ Идол “беше одземена затоа што капетанот и еден дел од екипажот покренаа тужба против сопственикот. Причина? „Работното време им беше како да се робови на античките галии“, пренесува радиото ФрансИнфо. Капетанот, кој помина седум месеци на јахтата, вели дека морнарите – граѓани на Филипини, кои работат 105 часа неделно, во голема мера ги надминале дозволените ограничувања со прописите, што „несомнено ја загрозува безбедноста на бродот, патниците и екипажот“. Договорот, за кој е надлежен филипинскиот закон, јасно вели дека работната недела може да трае 48 часа “, пренесува Радио ФрансИнфо. „Нето-платата на шефот на екипажот изнесуваше 1.250 евра месечно, што е загарантирана минимална месечна плата во Франција. Работниот час затоа е платен 3,40 евра, што не е ни половина од минималното загарантирано со закон “, пренесува радиото. Капетанот на бродот и екипажот на Филипините сега бараат 2,2 милиони евра отштета од сопственикот на јахтата. Судиите во Ајачио на 20 декември ќе одлучат дали Томас Леклерк ќе може да го помине Божиќ на својата јахта – заклучува иронијата на радио репортерот на ФрансИнфо.

Дневниот весник „Ле Паризиен“ го пренесува случајот на Себастијан Клем од Мулхаус на истокот од Франција, кој доби отказ откако му пријавил на газдата дека е позитивен на КОВИД-19. Како изговор за отпуштање, управата на компанијата го навела фактот дека Клем бил тестиран во текот на работното време кога му било платено да работи, а не да биде тестиран.

Процут на виртуелната шминка

Како и милијардерот Леклерк, управата на компанијата Хабитат, која го отпушти Себастијан Клем, не одговори на повиците на новинарите. Клем исто така го „скрши филмот“, па покрена тужба пред судот. Неговиот адвокат ќе побара поништување на отказот и обештетување од 10 илјади евра. Љубителите на шминка се едни од ретките кои деновиве не „снимаат филм“ во Франција. За нив, францускиот козметички гигант Лореал воведе виртуелна шминка преку портал за видео конференции. Имено, многу љубители на шминката се нервозни бидејќи не можат да купуваат козметика во продавниците поради карантин. Како да купите кармин без да пробате, но и маскара за очи? Можете ли да и верувате на бојата што ја гледате на екранот? Париски „Ле Фигаро“ известува: „Лореал се прилагодува на нашиот нов начин на нумерички живот“, почнувајќи со целосно ново искуство во модерната шминка. „За време на пандемијата, бројот на виртуелни шминкања во Лореал се зголеми за пет пати, а порталот за видео конференции имаше милијарда посети“. Од написот дознаваме дека сега за очните капаци хит е розова маскара со светкави пиперки. Што се однесува до карминот (кој не е видлив затоа што устата е покриена со маска), тој во мода е боја на праска.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •