јуни 22, 2021

Ковачев по изјавата на Пендаровски: Нивото продолжува да ви паѓа

„Нивото продолжува да ви паѓа“, реагира бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, откако македонскиот претседател, Стево Пендаровски вчера изјави дека со политиката на негирање на македонскиот народ и јазик, Бугарија покажува дека не може да излезе од времето на Тодор Живков.

„Браво за Пендаровски! Конечно разбравме што се случи: Христо Татарчев, Гоце Делчев, Дамјан Груев, браќата Миладинови, Григор Парличев и сите други преродбеници и револуционери се идентификуваа како Бугари затоа што ги следеа упатствата на Тодор Живков“, се вели во реакцијата на Ковачев, пренесе БГНЕС.

Пендаровски во изјавата посочи дека Живков е основоположник на позициите дека не постои македонски народ и македонски јазик.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •