јуни 23, 2021

При повторното пребројување на гласовите во Џорџија беше потврдена победата на Бајден

Американската сојузна држава Џорџија го потврди новоизбраниот демократски претседател Џо Бајден за победник на изборите на 3 ноември во државата откако рачното пребројување на гласовите заврши во четвртокот, изјави државниот секретар Бред Рафенспергер.

Повторното пребројување ја потврди победата на Бајден со 12.284 гласови, според кабинетот на Рафенспергер.

„Проверката потврди дека првичното пребројување го покажало победникот на изборите“, се вели во соопштението на државната канцеларија во четвртокот вечерта. Промените во вкупниот број гласови беа „во рамките на очекуваната граница на човечка грешка што се јавува при рачно броење на гласачките ливчиња“, се вели во него.

Бајден е првиот демократски кандидат што победил во Џорџија од Бил Клинтон во 1992 година. Бајден освои 306 изборни гласови на изборите наспроти 232-те на Трамп, далеку над 270 гласови потребни за да победи.

Републиканецот Рафенспергер се очекува во петок официјално да ја потврди победата на Бајден, и покрај притисокот на Трамп да тврди без докази дека е извршена изборна измама во државите каде тој загуби од Бајден, вклучително и Џорџија.

Рафенспергер за една локална телевизија изјавил дека кампањата на Трамп не изнела докази за поддршка на наводите за измама во таа држава. „Не видовме докази, ништо што би го потврдило тоа – едноставно не се покажа“, изјави Рафенспергер за WSB-TV.

Кампањата на Трамп може да бара повторно пребројување откако резултатите ќе бидат потврдени, бидејќи предноста е помала од 0,5 проценти. Водството на Бајден на овие избори изнесуваше скоро шест милиони гласови.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •