јуни 22, 2021

Почина српскиот патријарх Иринеј

Почина српскиот патријарх Иринејкако последица на корона вирусот,објавија српските медиуми.  Тој се  лекуваше  во Воената болница Карабурма, во Белград.

Постојан конзилиум лекари, во присуство на доктори и од Русија ја следеа состојбата на патријиархот, тој имаше проблеми со дишењето.

Деновие дел од српските медиуми пишуваа дека тој е приклучен на апарати и се бори за живот. 90-годишниот патријарх беше хоспитализиран пред две недели, откако при редовна контрола му беше утврден ковид-19.

Во петокот, 20 ноември 2020 година, во 07:07 часот во Воената болница Ковид „Карабурма“ во Белград, Неговата Светост Архиепископот Пеќски, Митрополит Белградско-Карловачки и Патријархот на Србија г. Иринеј (Гавриловиќ), информираше Српската православна црква.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •