јули 25, 2021

НЕСТОРОВИЌ СО НОВИ ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР – зошто во Кина сега се заразуваат толку малку луѓе

Српскиот доктор повторно ја шокира јавноста. Дека лидерите на земјите во светот се заштитени од короната, но и од други чуми како што е ракот, е теоријата презентирана од д-р Бранимир Несторовиќ.

Поранешниот член на Кризниот штаб, во уште едно гостување во утринската програма на Хепи ТВ, даде бројни објаснувања за коронавирусот, тестовите, вакцинацијата, уште еднаш покажувајќи дека неговите омилени теми се секогаш најактуелните настани низ целиот свет.

„Некој праша на Интернет како ниту еден крал, ниту една кралица не е заразена во светот, ниту претседател или премиер (освен Борис Џонсон и Трамп), некако нивната смртност е нула. Кога ќе ги погледнете статистичките податоци, тоа покажува дека тие дури и не умираат од рак. Последниот претседател што го следев и почина од рак беше Митеран (Франсоа Митеран, француски претседател, почина од рак на простата). „Очигледно, тие се поздрави од нас“, наведува Несторовиќ.

Несторовиќ, исто така, се осврна и на една тема што падна во заборав и гореше кога се појави коронавирусот, а се однесува на потеклото на вирусот, без разлика дали е создаден природно или вештачки:

„Дали вирусот е вештачки“, рече вирусологот Ли Менг, Кинеска жена, која избега од Хонг Конг во Америка. Таа објави два труда и рече дека вирусот е дефинитивно направен од генетски инженеринг. Таа приказна сега стивна, колку што можам да видам, никој не зборува за тоа“, рече Нестоовиќ

Говорејќи за ситуацијата во Кина, Несторовиќ рече дека за него било необично што во Кина сега нема Корона. На прашањето на домаќинот Миломир Мариќ дали е можно Кинезите веќе да биле вакцинирани, освен оние во Вухан, каде поради тоа изби епидемија, Несторовиќ одговори:

„Малку е чудно, тешко е да се објасни. Пред неколку дена беше објавен труд за тоа дека се работи на аеросолна дистрибуција на вакцината, дека може да се инјектира вирусот во форма на аеросол, дека кога ќе се вдише низ носот, тоа предизвикува создавање на имунолошки одговор и резултатите ветуваат. Кина ги затвори своите граници пред неколку дена, што е особено интересно, за да не бидат заразени со корона. Има шест или седум заразени лица на ден во Кина, нешто смешно, имаше осум новоинфицирани пред некој ден, тешко е да се поверува дека живеат толку многу луѓе. Тешко е да се каже што се случува затоа што немаме доволно податоци“.

Несторовиќ посочува дека борбата за живот и смрт околу вакцината е веќе започната. Говорејќи за светските компании кои се натпреваруваат да бидат првите кои ќе ја ослободат вакцината, Несторовиќ, меѓу другото, рече:

„Ова е целосно нов вид вакцина, тие досега не биле користени. Тие ви даваа некој дел од вирусот за да можете да предизвикате синтеза на антитела, а овој е направен врз основа на РНК, дадена е нуклеинска киселина, чија цел е да се вметне во нашата генетска структура, ДНК, и да ви овозможи трајно ќе бидете заштитени од тој вирус доживотно“, вели Несторовиќ. 

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •