ноември 30, 2020

Минатата година ја доби Нобеловата награда за мир, оваа започна граѓанска војна: мртвите се бројат со стотици, бегалците со илјадници

Војната во Нагорно Карабах сè уште не заврши, а војната во Етиопија веќе започна. Кревкиот мир едвај е воспоставен на Кавказ, а на Африканскиот рог веќе тече крв. Граѓанската војна во Етиопија трае веќе две недели: стотици мртви, илјадници бегалци, а завојуваните страни меѓусебно се обвинуваат за воени злосторства врз цивили.

Случајно или не, војната започна на 4 ноември, кога САД и целиот свет беа фокусирани на резултатот од изборите во САД. На тој ден, 44-годишниот етиопски премиер Абиј Ахмед ја испрати федералната армија во северниот етиописки регион Тиграј, каде се судри со локалната армија (секоја од 10-те сојузни единици во Етиопија има своја армија). Федералната влада во Адис Абеба тврди дека војната ја предизвикала локалната влада на Тиграј – предводена од партијата Тиграј фронт за ослободување на народот (ТПЛФ) – чии воени трупи наводно се обиделе да заземат сојузна воена база во Тиграј. Владата на Tиграј го негира ова, обвинувајќи ги централните власти за агресија врз Тиграј: „Овие фашисти покажаа дека немаат милост и сакаат да ги уништат Тигрите – тие извршија повеќе од десет воздушни напади врз тиграјските градови“, објави TPLF еднаш на Фејсбук.

Премиерот Ахмед истиот ден одговори на Твитер: „Нашата операција за воспоставување на владеење на правото е насочена кон гарантирање на мирот и стабилноста еднаш засекогаш со уништување на каузата за нестабилност пред правдата.

По примерот на Обама

Ситуацијата ескалираше и постои опасност војната да се прелее и во соседните земји Еритреја и Судан. Експертите велат дека Еритреја ќе застане на страната на федералната влада, додека Судан ќе ја поддржи регионалната влада во Тиграј. Можно е да се вклучат Сомалија и Џибути, а можно е проширување на целиот континент. Шлаг на торта е фактот дека гореспоменатиот етиопски премиер Абиј Ахмед ја доби Нобеловата награда за мир минатата година (за мировниот договор меѓу Етиопија и Еритреја, со кој се стави крај на 20-годишната воена состојба меѓу тие земји), а сега неговата армија прави воени злосторства во Тиграј. Ова не е прв пат Нобеловиот комитет да го круниса лауреатот со мировна слава, кој подоцна ќе се покаже како воен злосторник. Но, таквите „мировници“ не доаѓаат само од земјите од Третиот свет. Да потсетиме дека поранешниот американски претседател Барак Обама исто така ја доби Нобеловата награда за мир во 2009 година, за да започне две империјалистички војни во 2011 година – против Либија и Сирија – со катастрофални последици.

Член на најбројниот етиопски народ, Оромо (34% од населението), Ахмед стави крај на повеќедецениската доминација на народот Тигар (6% од населението) во етиопскиот политички живот, кој се потпираше на важната улога на Тигрите во соборувањето на комунистичката воена хунта што владееше со Етиопија. Од абдикацијата на кралот Хајле Селасие до 1991 година. Иако Ахмед се бореше заедно со Тигрите во војната против Еритреја на крајот на 90-тите, владата на Тиграј се жали дека во последните две години откако Ахмед дојде на власт, тигарците беа прогонувани, дека Ахмед сака да ги поништи етничките разлики и да создаде „наднационална Етиопија“. . Тоа би било извонреден потфат, бидејќи сто милионската Етиопија е вистинска „кожа од леопард“, составена од околу 80 нации.

Масакр на цивили

Тензиите меѓу централната влада и бунтовниот регион Тиграј датираат од доаѓањето на Ахмед на власт и се продлабочија во септември, кога ТПЛФ одлучи да се одржат локални избори во секој случај, иако федералната влада на Абиј одлучи да ги одложи изборите низ Етиопија поради коронавирусот. Владата во Адис Абеба тогаш одбива да ги признае изборите во Тиграј, по што парламентот на Тиграј вели дека повеќе не го признава владеењето на Абиј. Тогаш Абиј ги откажува федералните средства за Тиграј, а TPLF истиот ден вели: „Овој потег е еднаков на објавување војна!“ И така, дојде 4 ноември – првиот ден од етиопската граѓанска војна.

Интернет и телефонските врски со Етиопија во голема мерка се прекинати, што ги прави теренските извештаи нејасни и несигурни. Локални извори велат дека стотици луѓе биле убиени: владата на Тиграј тврди дека воздушните напади на сојузната војска предизвикале многу цивилни жртви, додека Адис Абеба вели дека масакрите ги спроведува армијата на Тиграј. Амнести Интернешнл наведува дека „некои биле убиени од страна на локалните сили од Тиграј, а други во воздушни напади на етиопската армија“. Ниту точната состојба на фронтот не е позната: Премиерот Ахмед прогласи воена победа над бунтовничкиот регион претходно оваа недела, но водачите на ТПЛФ – кои имаат силна армија од околу 250.000 војници – велат дека борбите продолжуваат. Во меѓувреме, скоро 30.000 бегалци од Тиграј избегаа во Судан, а суданската државна новинска агенција СУНА предвидува дека во следните денови може да има повеќе од 200.000. Претстои хуманитарна катастрофа.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •