јули 29, 2021

СДСМ: Мицкоски треба да си даде оставка зашто е опасен за здравјето

Сдсм

Состојбата со пандемијата со коронавирусот кај нас, во земјите од регионот, во цела Европа е сериозна, институциите, здравстените работници, граѓаните водат беспоштедна борба со вирусот, само Мицкоски глуми згриженост за здравјето на граѓаните, ги критикува и опструира сите напори за справување со кризата и бара оставки, наведе СДСМ во соопштение.

„Прв што треба да си даде оставка е токму Мицкоски и да замине од белиот дворец, бидејќи е опасен за здравјето, тоа три пати по ред му го порачаа граѓаните кога го поразија на избори. Граѓаните знаат дека во тешки времиња се потребни сериозни и одговорни луѓе, а не лицемерни и недоследни политичари како Мицкоски, за кого коронавирусот е опасен, кога тоа му се поклопува со дневната политичка агенда.
Осум месеци ги критикуваше и опструираше сите мерки за заштита, па после ги повика граѓаните да ги почитуваат.

Некрофилот Мицкоски броеше жртви и подмолно се радуваше на бројот на починати, во очаен обид политички да профитира врз грбот на починатите и заболените, врз грбот на нивните семејства, роднини и пријатели.

Наводно загрижен за здравството, преку негов кадар во преодната влада кочеше заем за опремување на здравствените установи, си одеше во теретана и во кафана кога беше забрането, им лепеше партиски етикети на лекарите и ги плашеше граѓаните дека нема доволно тестови и заштитна опрема.

ВМРО-ДПМНЕ преку својот висок функционер Вело Марковски, кој смета дека ковид-19 е некаков безопасен вирус, па дури и дека не треба да се носат маски, поттикнува на непочитување на мерките, кои масовно се прекршуваа и на нивните собири. Мицкоски е неодговорен и незрел политичар опасен по здравјето на граѓаните и затоа е таму каде што е, во длабока опозиција, каде уште долго ќе остане“, велат од владејачката партија.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •