јули 27, 2021

Морбидна и опасна мода се шири меѓу богатите: YouTube ѕвездата која се породи пред четири дена откри дека ја јадела плацентата

ДЕСЕТ месеци откако почина нејзиниот тримесечен син Кру, јутјуб ѕвездата Британи Борен Лич го роди синот Кол. 29-годишната девојка ја испратила плацентата до компанија која ја претвора во капсули за да може да ја јаде. Веста ја сподели со 875.000 следбеници на Инстаграм. Плацентофагијата, чинот на јадење на плацентата, стана популарен меѓу sвездите како Ким Кардашијан-Вест и Јануари Џонс. Оние кои го прават тоа веруваат дека го намалува ризикот од постпартална депресија, го подобрува расположението, ја зголемува енергијата и ја подобрува лактацијата.

Но, здравствените експерти предупредуваат дека ова може да доведе до компликации кај бебињата, дури и да резултира со сепса. Студијата е спроведена од Центрите за превенција и контрола на болести на САД и открила дека некои новороденчиња имале потешкотии во дишењето откако нивните мајки конзумирале капсули од плацентата кои биле заразени со бактеријата стрептокока. Да потсетиме, малиот син престана да дише во сон на Божиќ. Иако момчето веднаш било пренесено во болница, во наредните четири дена го чувале во живот со апарати кои на крајот биле исклучени, а семејството ги донирало неговите органи, заштедувајќи три до четири бебиња. Тој беше закопан во фустан зашиен од нејзината венчаница, а инфлуенсерката призна дека дури и по најголемата загуба во животот, наишла на недостојни коментари. Четири месеци по смртта на детето, открила дека е бремена.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •