декември 1, 2020

Трамп забрани инвестиции во компании поврзани со кинеската војска

Целта на овој потег е да ги одврати американските инвеститори, пензиски фондови и други од купување акции во 31 кинеска компанија. Компаниите на списокот имаат поддршка од кинеската армија, тврди американското Министерство за одбрана.

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна уредба со која се забрануваат инвестиции на САД во кинески компании за кои администрацијата вели дека ги поседува или контролира кинеската војска. Регулативата, која први ја објави Ројтерс, може да влијае на најголемите кинески компании, вклучувајќи ги телекомуникациските компании China Telecom Corp Ltd и China Mobile Ltd и производителот на опрема за надзор Hikvision. Целта на овој потег е да ги одврати американските инвеститори, пензиски фондови и други од купување акции во 31 кинеска компанија за кои Министерството за одбрана соопшти дека на почетокот на оваа година имаат поддршка од кинеската војска.

„Кина го експлоатира американскиот капитал“

Првиот дел од забраната ќе стапи на сила на 11 јануари. „Кина сè повеќе го користи капиталот на САД за развој и модернизирање на своите воени, разузнавачки служби и други безбедносни апарати“, се вели во извршниот декрет издаден од Белата куќа. Овој потег е прва голема политичка иницијатива на Трамп откако ги загуби изборите на 3 ноември од демократот Џо Бајден и покажува дека тој сака да го искористи ова малку време што му остана за неговата администрација за да се справи со Кина, иако се чинеше дека е фокусирано само на предизвикување на изборните резултати. .

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •