ноември 27, 2020

404 нови случаи на ковид-19, починати се 14 лица

Covid-19-1

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 172
 • Куманово 15
 • Дебар 4
 • Штип 8
 • Прилеп 25
 • Тетово 41
 • Струга 4
 • Велес 6
 • Битола 4
 • Охрид 11
 • Кавадарци 5
 • Гостивар 20
 • Гевгелија 9
 • Струмица 29
 • Крива Паланка 2
 • Кочани 18
 • Пробиштип 3
 • Берово 6
 • Виница 2
 • Делчево 4
 • Свети Николе 2
 • Кичево 3
 • Ресен 2
 • Неготино 9

Починати се 14 лица, пациенти од Прилеп (77г), Куманово (76 и 66г), Крива Паланка (65г), Скопје (80г), Гевгелија (51г), Кочани (83г), Струга (66г), Битола (68г), Ресен (52 и 83г), Виница (67г), Берово (67г), Тетово (59г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 182 оздравени пациенти од:

 • Скопје 107
 • Куманово 4
 • Штип 9
 • Прилеп 10
 • Тетово 11
 • Струга 4
 • Битола 3
 • Охрид 1
 • Гостивар 1
 • Гевгелија 5
 • Струмица 4
 • Радовиш 6
 • Кочани 6
 • Пробиштип 1
 • Македоснки Брод 1
 • Пехчево 2
 • Валандово 3
 • Свети Николе 1
 • Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 233.137 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26394, бројката на оздравени пациенти е 18430, на починати е 897, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7067.

Сподели
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •